Dom – Miasto – Przestrzeń publiczna – cykl wykładów



Jaka jest historia współczesnego budownictwa, urbanistyki i sztuki w przestrzeni, tego będzie można się dowiedzieć podczas wykładów edukacyjnych Dom – Miasto – Przestrzeń Publiczna, na które zaprasza Łaźnia

– Podczas wykładów poznamy historię materialną różnych epok. Poznamy formy i koncepcje współczesnego budownictwa, architektury, po prostu naszego toczenia. Zastanowimy się, dlaczego w Radomiu jest taki a nie inny układ urbanistyczny. Będziemy również rozmawiali o sztuce w przestrzeni publicznej, nie tylko w Radomiu, ale w całej Polsce i na świecie – mówi jego kurator Karol Suwała z Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia.

Tematem spotkań będą również plany na przyszłość i pomysły, w jakim kierunku może zmierzać budownictwo czy architektura.

– Na pierwszym spotkaniu poruszymy temat domów w kulturach Morza Śródziemnego – dodaje Karol Suwała.

Wykłady poprowadzi Dorota Monkiewicz, zaliczana do grona najważniejszych kuratorów i krytyków sztuki w Polsce.

Dorota Monkiewicz ukończyła studia w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego w 1990 roku na podstawie pracy magisterskiej „Teoria i praktyka hermeneutyki dzieł sztuki”. Jest współautorka Koncepcji Programowej Muzeum Współczesnego Wrocław, była kustoszem sztuki współczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie, założycielką Fundacji Zbiorów Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie, a także prezeską Sekcji Polskiej AICA (Association of Art Critics). Jako kuratorka zajmowała się sztuką konceptualną, feministyczną, krytyczną oraz eksperymentalnymi aranżacjami kolekcji polskiej sztuki współczesnej. Jest autorką ponad 100 publikacji poświęconych artystom i zagadnieniom sztuki współczesnej. Laureatka Nagrody im. Jerzego Stajudy w 2017 roku.

Kolejność tematów

1. „Dom południowy” w kulturach Morza Śródziemnego – 14.03.
2. Antyczne miasto – 24.04.
3. Rozwój kultury mieszczańskiej. Późne średniowiecze i czasy nowożytne – 16.05
4. Pomiędzy dziedzińcem i ogrodem. Barokowa urbanistyka – 13.06
5. Wiek pary i stali a rozwój miast – 12.09
6. Miasto-Masa-Maszyna. Wizje przyszłości miast – 17.10
7. Architektura funkcjonalna – 14.11
8. Jak zaplanować przyszłość miast – foresight społeczny – 16.01.2019
9. Sztuka w przestrzeni publicznej – 13.02. 2019
10. Parki rzeźby – 06.03.2019

Terminy spotkań mogą ulec zmianie.
Pierwszy z wykładów z cyklu Dom – Miasto – Przestrzeń Publiczna odbędzie się w środę, 14 marca w Galerii Sztuki Łaźnia przy ul. Traugutta 31/33. Początek o godz. 18. Kolejne spotkania będą się odbywały raz w miesiącu.

Komentarze