Drewniane skarby w Domu Gąski i Esterki



Od 1 grudnia w Domu Gąski i Esterki można zobaczyć nową wystawę pt.: „Drewniane skarby archeologiczne świadectwem użytkowania drzew i krzewów w średniowiecznym gospodarstwie domowym”. Wystawa to część większego projektu, którego głównym bohaterem jest drewno

Jak mówiła Elżbieta Skubicha, straszy kustosz działu archeologii muzeum im. Jacka Malczewskiego, ideą wystawy było pokazanie przedmiotów, które można zidentyfikować oraz określić ich funkcję i rolę we wczesnych średniowieczu. Przedmioty te pochodzą przede wszystkim z najstarszej osady, czyli terenów Radomia położonych po dwóch stronach rzeczki Mlecznej.

Najciekawszym eksponatem według Elżbiety Skubichy jest przedmiot trochę tajemniczy, określany jako pedał stępu. To narzędzie używane do rozdrabiania ziaren zbóż, pochodzące z XI w.n.e. Niezwykłe jest to, że eksponat zachował się w bardzo dobrym stanie, pomimo materiału – drewna, z którego jest wykonany.

Wystawa jest również początkiem cyklu wykładów pt.: „Skarby i tajemnice Piotrówki”. Są to spotkania popularnonaukowe z badaczami najstarszego Radomia. Podczas wykładów badacze podzielą się swoimi odkryciami oraz opowiedzą o tym, co cennego wykopali z ziemi. Jak stwierdził  prof. Dariusz Kupisz z Zespołu Naukowego do Badań Dziejów Radomia, wszystkie przedmioty które zostały wykopane są niezwykle cenne.

Pytano mnie, czy w Radomiu odnaleziono jakieś skarby. Być może z perspektywy Europy, z perspektywy polskiej archeologii to nie są skarby, ale z pewnością dla mieszkańców Radomia te odkrycia takimi skarbami są. To przecież zabytki pozostałe po przodkach – mieszkańców naszego miasta.

Cały projekt muzealny z drewnem w roli głównej jest niezwykły i warto skorzystać z możliwości poznania historii naszego miasta na podstawie tak rzadko spotykanych wykopalisk. Wiedzę na ten temat pomogą uzupełnić wykłady pt: „Skarby i tajemnice Piotrówki”, które zaczną się pod koniec stycznia i będą się odbywały co dwa miesiące.

Komentarze