full screen background image
Search

Książka na weekend – C. McCarthy – Droga


Przez wiele tygodni była bestsellerem „New York Timesa”, przyjęto ją także do Klubu Książki Oprah Winfrey. Otrzymała Nagrodę Pulitzera. Została wyróżniona najstarszą angielską nagrodą w dziedzinie fikcji – The Tait Black Memorial Prize. Dziś w audycji Książka na weekend w Radiu Radom polecamy powieść Droga Cormaca McCarthty’ego.

Powieść poleca Dariusz Wróbel z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Książka wydana przez Wydawnictwo Literackie w marcu 2018 roku.


Droga
Cormaca McCarthy’ego to przerażająca postapokaliptyczna wizja przyszłości Ameryki.

Spalona Ameryka, ciemność, proch i kurz przesłaniające niebo. Kamienie pękają od mrozu, a śnieg, który pada, jest szary. Ani jednego ptaka, ani jednego zwierzęcia, gdzieniegdzie tylko zdziczałe bandy kanibali. Jakiś straszliwy kataklizm zniszczył naszą cywilizację i większość życia na ziemi. Na tle martwego pejzażu po katastrofie dwie postaci – ojciec i syn – przemierzają zniszczoną planetę. Przed nimi długa i pełna niebezpieczeństw droga w nieznane.

Droga Cormaca McCarthy’ego to połączenie powieści drogi, powieści przygodowej oraz gotyckiego horroru. To przypowieść o świecie apokalipsy spełnionej, ponura odpowiedź na niepokojące pytanie jak świat wyglądałby bez człowieka. Krytyka literacka zalicza tę powieść do nurtu prozy amerykańskiego minimalizmu, w latach 80-tych nazywanego „brudnym realizmem”.

Cormac McCarthy (ur. 1933) – amerykański pisarz, scenarzysta, dramaturg. Uważany za jednego z czterech najważniejszych pisarzy USA, często określany jako następca Williama Faulknera. Jedną z poprzednich powieści McCarthy’ego (To nie jest kraj dla starych ludzi) sfilmowali w 2007 roku bracia Coen, w ekranizacji innej (Rącze konie) wystąpili Matt Damon i Penelope Cruz.

KomentarzeCLOSE
CLOSE