Dwa małe urządzenia, wielka ulga w alergii



Objawy alergii wziewnej potrafią znacznie pogorszyć samopoczucie i utrudnić normalne funkcjonowanie. Przeciwdziałać ich wystąpieniu można przede wszystkim poprzez unikanie kontaktu z alergenami. Wewnątrz budynków realizację tego zadania znacznie ułatwiają dwa urządzenia: oczyszczacze oraz nawilżacze powietrza.

Oczyszczacz powietrza dla szybkiego usuwania alergenów

Odkurzanie umożliwia usunięcie alergenów z powierzchni podłóg i mebli. Nie oznacza to jednak, iż trzeba czekać, aż osiądą one na jakiejś powierzchni. Z pomocą przychodzą bowiem oczyszczacze powietrza, które – jak sama nazwa wskazuje – umożliwiają usuwanie alergenów obecnych w powietrzu.

Filtr HEPA to podstawa

Dobry oczyszczacz powietrza dla alergików powinien przede wszystkim być wyposażony w filtr HEPA. Bardzo dobrze radzi on sobie z zatrzymywaniem alergenów roślin, zwierząt, roztoczy oraz pleśni. Stanowi też znakomitą broń w walce z pyłami zawieszonymi, czyli głównym składnikiem smogu, tak więc oczyszczacz z filtrem HEPA przydaje się nie tylko alergikom.

Filtr HEPA zbudowany jest z wielu warstw tworzywa sztucznego (najczęściej poliestru) złożonych w kształt harmonijki. Każda warstwa ma pory o wielkości 0,3 μm, przez które przepływa powietrze. Z uwagi na wielkość porów to właśnie cząsteczki 0,3 μm są dla filtra HEPA najtrudniejsze do wychwycenia. Na podstawie skuteczności ich usuwania opracowano klasyfikację filtra HEPA.

CADR jako kluczowy parametr w doborze oczyszczacza

To, czy oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA sprawdzi się w konkretnym pomieszczeniu, uzależnione jest od jego wydajności. Informuje o niej CADR, który musi być dostosowany do powierzchni pomieszczenia. Zbyt mała wydajność sprawi, że urządzenie będzie mieć problem z utrzymaniem dobrej jakości powietrza i w trybie automatycznym będzie często korzystać z wysokich prędkości. Oznacza to nieprzyjemny hałas.

W sklepie https://klarta.pl/ dostępne są dwa oczyszczacze powietrza, zaprojektowane z myślą o pracy w różnych pomieszczeniach:

  1. Klarta Forste 3 – CADR 300 m³/h, powierzchnia pracy do 40 m² (dostępny w 5 kolorach),
  2. Klarta Stor – CADR 580 m³/h, powierzchnia pracy do 80 m² (dostępny w 4 kolorach).

Trzeba pamiętać o tym, iż podany metraż dotyczy powierzchni jednego pomieszczenia. Oczyszczacz powietrza wybieramy zawsze do jednego pokoju. Powietrze nie przemieszcza się swobodnie między pomieszczeniami, więc nawet oczyszczacz o bardzo wysokiej wydajności nie obsłuży na raz całego mieszkania, a tym bardziej kilkupiętrowego domu.


Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3, źródło: www.klarta.pl

Nawilżacz powietrza jako wsparcie w walce o zdrowe powietrze

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu wynosi od 40 do 60%. Mowa tutaj o wilgotności względnej, czyli stosunku pary wodnej do maksymalnej ilości wody, jaką mogłoby w danej chwili przyswoić powietrze. Do spadku poziomu nawilżenia dochodzi głównie w sezonie grzewczym. Ma to związek z tym, że zdolność pochłaniania wody rośnie z temperaturą. Gdy zimne powietrze z zewnątrz nagrzewa się w środku, jego wilgotność względna maleje.

Spadek wilgotności poniżej 40% powoduje, iż:

  • w powietrzu unosi się więcej alergenów,
  • wysycha śluzówka dróg oddechowych,
  • spada odporność (ma to związek m.in. z wysuszeniem śluzówki)
  • spojówki oczu pieką, pojawia się zaczerwienie i łzawienie
  • skóra staje się sucha, a włosy matowe i łamliwe.

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Klarta Humea WiFi, źródło: www.klarta.pl

Najlepszym sposobem na utrzymanie optymalnej wilgotności jest zastosowanie ewaporacyjnego nawilżacza powietrza z higrostatem.

Higrostat sprawia, że nawilżacz może pracować w trybie automatycznym, czyli utrzymuje wyznaczony poziom nawilżenia powietrza bez kontroli użytkownika. Dzięki temu można uniknąć zarówno przesuszenia, jak i przewilżenia powietrza. Warto jednak zaznaczyć, iż w przypadku ewaporacji ryzyko przewilżenia jest znikome. Ewaporacja oznacza bowiem naturalny proces odparowywania wody, a im mocniej nawilżone jest powietrze, tym mniej wody jest w stanie przyswoić.

Podczas wyboru nawilżacza powietrza warto zwrócić uwagę także na:

  • wydajność – im wyższa, tym skuteczniejsze nawilżanie, szczególnie w dużym pomieszczeniu,
  • pojemność zbiornika na wodę – większy zapewnia wygodę, ponieważ nie wymaga częstego napełniania,
  • koszty użytkowania – są uzależnione od ceny i żywotności elementów wymiennych oraz od zużycia prądu,
  • sposób sterowania – ciekawym rozwiązaniem jest nawilżacz sterowany poprzez aplikację mobilną,
  • dodatkowe funkcje – na uwagę zasługuje np. funkcja osuszania filtra, która ułatwia zachowanie wnętrza urządzenia w czystości.
Komentarze



CLOSE
CLOSE