full screen background image

Dystans 2 m – nakaz czy zalecenieTrzymanie odległości to nakaz czy zalecenie? O to pytaliśmy w Mocnej Rozmowie Marka Suskiego, posła Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta odniósł się też do sprawy wyborów

Sprawa budzi wątpliwości po tym jak premier Mateusz Morawiecki nie zachował dystansu przy stoliku w restauracji w Gliwicach. Tłumaczył, że „pewne odległości są zalecane, ale nie są nakazywane”. Marek Suski, poseł PiS kwestię zachowania dystansu nazwał „prośbą”.

Przypomnijmy, że uczestnicy happeningu, który odbył się 6 maja w Warszawie zostali ukarani grzywnami w wysokości 10 tysięcy złotych. Tymczasem obowiązująca od marca rządowa specustawa dodaje przepisy do ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jeden z zapisów mówi o „obowiązku stosowania się do zaleceń”.

Parlamentarzysta odniósł się też do sprawy wyborów. Powiedział, że 28 czerwca to najbardziej prawdopodobna data wyborów, choć nie jest jeszcze pewna. Marek Suski przyznał, że rozmowy z opozycją w tej sprawie nie przyniosły efektów, ale jest zgoda co do tego, że wybory powinny odbyć się przed upływem kadencji obecnego prezydenta.

Poseł Suski zaznaczył, że oficjalnie o terminie wyborów prezydenckich poinformuje marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Obecnie parlament pracuje nad szczegółami. Projekt dotyczy głosowania metodą „mieszaną” w lokalach wyborczych oraz dla chętnych – korespondencyjnie.

 

Komentarze