Dzień Rodzicielstwa ZastępczegoW sobotę, 25 maja w Muzeum Wsi Radomskiej odbędą się obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. W tym roku organizatorzy zapraszają rodziców zastępczych wraz z dziećmi na piknik. Początek o godzinie 13.00. – Będąc rodzicem zastępczym często trzeba się zmierzyć z wielkim ładunkiem uczuć i emocji, które towarzyszą młodemu człowiekowi. Psychicznie i fizycznie nie jest lekko, ale warto – jest dla kogo. Słowa „kocham cię mamo” rekompensują wszystko – podkreśla Krystyna Grudzień, dyrektor Placówka Rodzinnej nr 12 w Radomiu.

Obecnie w różnych formach pieczy zastępczej w Radomiu przebywa ponad 300 dzieci. – Chcąc podziękować osobom, które podjęły się trudu ich wychowywania zapraszamy rodziny wraz z podopiecznymi na piknik. Odbędzie się on w Muzeum Wsi Radomskiej. Podczas spotkania przewidziane się atrakcje i dla małych i dla dużych. Dziećmi zaopiekują się animatorzy, którzy przygotowują liczne zabawy i konkursy. Nie zabraknie też potraw z grilla – mówi Justyna Piątek, rzecznik prasowy MOPS.

Od lewej: dyrektor MOPS Marcin Gierczak, dyrektor PZ nr 12, wiceprezydent Jerzy Zawodnik

Aktualnie funkcjonuje 146 rodzin zastępczych, w których wychowuje się 230 dzieci (w tym 96 rodzin zastępczych spokrewnionych – 126 dzieci, 32 rodziny zastępcze niezawodowe – 39 dzieci, 6 rodzinnych domów dziecka – 31 dzieci, 4 zawodowe rodziny zastępcze – 11 dzieci, 6 zawodowych rodzin zastępczych pełniących funkcję pogotowia rodzinnego – 22 dzieci, 2 zawodowe rodziny zastępcze specjalistyczne – 5 dzieci. Ponadto działa 7 placówek rodzinnych, w których przebywa 36 dzieci oraz Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Słoneczny Dom” w którym przebywa 41 dzieci.

– Będąc rodzicem zastępczym często trzeba się zmierzyć z wielkim ładunkiem uczuć i emocji, które towarzyszą młodemu człowiekowi. Psychicznie i fizycznie nie jest lekko, ale warto – jest dla kogo. Słowa „kocham cię mamo” rekompensują wszystko – podkreśla Krystyna Grudzień, dyrektor Placówka Rodzinnej nr 12 w Radomiu.

– Organizując piknik chcemy podkreślić rolę rodzin zastępczych jako niezwykle ważnych instytucji. Chcielibyśmy również zachęcić wszystkich radomian, którzy czują, że mogliby być rodzicem zastępczym do podjęcia tego kroku. To bardzo trudna praca, ale zarazem wdzięczna i dająca ogromną satysfakcję – zapewnia wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

W Radomiu wciąż poszukujemy rodzin zastępczych, głównie rodzin zastępczych zawodowych. – Nasi podopieczni to dzieci, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Przez nieodpowiedzialność najbliższych im osób zostały pozbawione domu rodzinnego, poczucia bezpieczeństwa, rodzinnego ciepła. Te dzieci mimo tak młodego wieku są już bardzo doświadczone przez życie. Często przeżywają głęboką traumę z powodu wyrwania ich z dotychczasowego środowiska. Potrzebują domu i rodziny, która ich wesprze, pomoże zapomnieć o złych przeżyciach. Niestety rodzin zastępczych jest wciąż za mało. Dlatego też zwracamy się do Państwa o pomoc w zapewnieniu dzieciom domu i rodzinnego ciepła – dodaje Justyna Piątek.

Szczegółowe informacje dotyczące procedury tworzenia rodzin zastępczych można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomiu przy ulicy Limanowskiego 134, pokój 305 (III piętro) tel. 48 360 88 29 lub u Kierownika Działu Pieczy Zastępczej tel. kom. 601 080 344.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego przypada 30 maja. Święto zostało uchwalone przez Sejm RP w 2006 roku.

KomentarzeCLOSE
CLOSE