Echo KAMERALNEGO LATA – etiudy edukacyjne



11. KAMERALNE LATO już za nami, ale echo tegorocznego festiwalu wybrzmiewać będzie nieustannie, poprzez filmy nagrodzone w konkursach oraz projekty zrealizowane podczas warsztatów. Efekty pracy grup złożonych z uczestników z Francji, Węgier, Włoch i Polski w postaci czterech filmów krótkometrażowych, zostały zaprezentowane podczas gali finałowej. Dziś etiudy filmowe o międzynarodowych i edukacyjnym charakterze możemy obejrzeć już wszyscy.

Grupy warsztatowe KAMERALNEGO LATA, działające pod okiem specjalistów, tematycznie skupiły się na zagrożeniach związanych ze spożywaniem alkoholu i substancjach psychoaktywnych. W siedem dni warsztatowicze zapoznali się ze wszystkimi etapami procesu powstawania filmu i w ten błyskawiczny i zarazem profesjonalny sposób powstały etiudy filmowe. – Skupienie uwagi uczestników warsztatów na problemach społecznych jest niezwykle cenne – mówił Bartosz M. Kowalski, reżyser i opiekun warsztatów filmowych. – Od razu dostają sygnał, że w filmie, niezależnie od gatunku czy formy, nawet bardzo krótkim, ważna jest wiadomość dla widza. Kino to nie tylko pusta rozrywka, powinno zawierać przekaz.

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO mają wybitnie społeczny charakter. Znajduje to również odzwierciedlenie w formule festiwalowych programów edukacji filmowej. Intencją organizatorów jest przekazywanie wartości społecznych w sposób ambitny, oryginalny i kreatywny, a jednocześnie pozbawiony banalnego dydaktyzmu. Ważną częścią programów edukacji filmowej KAMERALNEGO LATA jest Mazowiecki Program Profilaktyki Społecznej, realizowany wspólnie z Policją i Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej.

– Jest to kapitalny projekt, przy pomocy którego mówimy o ważnych rzeczach. Do tej pory poruszaliśmy wiele tematów związanych z problemami społecznymi. W tym roku, poprzez różnorodne inicjatywy, zwróciliśmy uwagę na alkoholizm, który jest czynnikiem degradującym zarówno dorosłych, jak i młodzież – mówił inspektor Marek Świszcz, I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu. – Szczególnie interesuje nas to, by młodzi ludzie nie eksperymentowali, nie sięgali po używki, ponieważ są to te substancje, które tak naprawdę zniewalają człowieka – dodał Artur Pozorek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Młodzież w twórczy sposób zobrazowała, że spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach alienuje, a konsekwencje bywają bardzo poważne i nieodwracalne. Z filmów płynie również przestroga przed szukaniem akceptacji rówieśników poprzez prowokowanie niebezpiecznych sytuacji pod wpływem alkoholu. Wynika z nich też jasno, że mimochodem możemy stać się sprawcami lub ofiarami przemocy i przestępstw.

Oto efekty pracy grup warsztatowych:

11. Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO odbyły się w dniach 1-7 lipca br. Wśród prowadzących zajęcia byli m.in. Bartosz M. Kowalski – reżyser i scenarzysta, Arkadiusz Tomiak – autor zdjęć filmowych, Przemysław Chruścielewski – montażysta, czy Anna Mucha – ambasador radomskiej imprezy. Partnerem technologicznym był CANON i to na jego urządzeniach młodzi adepci sztuki filmowej uczyli się fachu.

Informacje na temat gali finałowej i laureatów 11. KAMERALNEGO LATA znajdziesz tutaj.

 

 

Komentarze



CLOSE
CLOSE