full screen background image
Search

Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej [FOTO]

->

Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej rozpoczęły się we wtorek 24 lipca na lotnisku Aeroklubu Radomskiego w Piastowie. Od kilku dni zaobserwować można było lądujące sportowe samoloty akrobacyjne pomalowane w przeróżne bajkowe kolory. Większość z przylatujących pilotów lądowała z iście akrobatycznym akcentem – witając się z podradomskim lotniskiem na swój sposób.

Oficjalnie Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej na lotnisku Aeroklubu Radomskiego w Piastowie rozpoczęły się porannym briefingiem, podczas którego piloci zostali zapoznani z regulaminem i wszystkimi innymi niezbędnymi aspektami potrzebnymi do rozegrania Mistrzostw.

Wśród pilotów biorących udział w tegorocznych zawodach znalazł się także Łukasz Czepiela – pierwszy polski pilot klasy Challenger biorący udział w  zawodach Red Bull Air Race World Championship. Jego obecność – jak wielu innych akrobatów samolotowych – do samego końca była niepewna i uzależniona od możliwości pogodzenia udziału w Mistrzostwach z pracą zawodową. Na co dzień większość z uczestników Mistrzostw jest bowiem pilotami liniowymi samolotów pasażerskich.

Aeroklub Radomski, który jest jednocześnie Centralnym Ośrodkiem Akrobacji Samolotowej, reprezentuje ostatecznie czterech pilotów – Robert Kowalik, Paweł Kruk, Norbert Kasperek oraz Dariusz Mazur.

Codzienne konkurencje rozgrywane będą od godziny 9.00 do około 19.00 – z przerwą na obiad.

Zakończenie Mistrzostw planowane jest na 27.07.2018r (piątek), jednak ostateczny termin ich zakończenia i wręczenia nagród podyktuje pogoda, która w tym sporcie bywa czasami kluczowa, a ostatnio bywa bardzo kapryśna.

W czasie tegorocznych Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej składowi sędziowskiemu przewodniczy Jerzy Makula – wielokrotny mistrz świata w akrobacji szybowcowej, do niedawna pilot liniowy PLL LOT, a obecnie Prezes Aeroklubu Polskiego. Pieczę nad całością organizacji zawodów sprawuje zaś Stanisław Szczepanowski – doskonały pilot, trener kadry Polski w akrobacji zarówno samolotowej jak i szybowcowej – na co dzień sprawujący funkcję Dyrektora Aeroklubu Radomskiego w Piastowie.

Organizatorami Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej są Aeroklub Radomski, Aeroklub Polski oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Aeroklub Radomski – jako gospodarz zawodów – zaprasza wszystkich chętnych do oglądania zmagań akrobatów samolotowych każdego dnia zawodów. Specjalnie wydzielony sektor dla publiczności pozwala także miło spędzić czas przy wakacyjnym grillu. Szczególnie zaś publiczność będzie mile widziana na uroczystości rozdania pucharów i zakończenia Mistrzostw, kiedy to przy okazji będzie można zobaczyć wystawę statyczną statków powietrznych oraz pokazy mistrzów i porozmawiać z pilotami.

foto: Aeroklub Radomski

Komentarze