„Elektrownia” w internecie świętuje jubileusz



Wystawa fotograficzna czy film prezentujący historię instytucji – to jubileuszowe działania „Elektrowni” udostępnione w sieci. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej, które obchodzi w tym roku 15-lecie istnienia, z powodu epidemii przeniosło obchody jubileuszu do internetu

Jubileuszowe działania „Elektrowni” przeniesione do internetu – Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu z okazji 15-lecia istnienia przygotowało dla miłośników kultury wydarzenia online. To film „15 lat MCSW Elektrownia”, będący podsumowaniem dotychczasowej działalności instytucji oraz dokumentacja z wystawy fotograficznej pt. „Geometria i….” – mówi Włodzimierz Pujanek, dyrektor placówki. 

Radomska „Elektrownia”, tak jak wszystkie placówki kultury, została zamknięta dla zwiedzających do 29 listopada. Na dziedzińcu placówki można jednak oglądać dwie nowe  instalacje: prezentację fotograficzną, przedstawiającą najważniejsze momenty w historii budynku „Elektrowni „oraz  podświetlaną rzeźbę Krzysztofa Bednarskiego. 

Jubileuszowe wydarzenia „Elektrowni” są dostępne na stronie internetowej placówki. Tam w formie filmu zostały także opublikowane edukacyjne warsztaty artystyczne. Bohaterem każdego odcinka jest jeden artysta, którego dzieło znajduje się w zbiorach Elektrowni. 

Na stronie www.mcswelektrownia.pl udostępniono:

·         Dokumentację z tymczasowo zamkniętej wystawy pt. „Geometria i….”, fot. Marcin Kucewicz

Wystawie towarzyszy katalog pt. „10 Plenerów dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii”, obejmujący prace artystów tworzących w nurcie abstrakcji geometrycznej (uczestniczących w latach 2009 – 2018 w międzynarodowych plenerach, organizowanych przez dr Bożenę Kowalską).

·         Film „15 lat MCSW Elektrownia”, będący podsumowaniem dotychczasowej działalności instytucji.

W filmie zrealizowanym przez Michała Grabowskiego, najważniejsze wydarzenia oraz proces kształtowania się instytucji wspominają jej dyrektorzy: Włodzimierz Pujanek oraz Zbigniew Belowski.

Działalność placówki podsumowuje także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

W filmie zobaczyć można fragmenty bogatego archiwum video, które oddają charakter przemian infrastruktury miejsca. Film prezentuje także najważniejszy element „Elektrowni”, odwiedzającą ją od 15 lat publiczność oraz artystów.

·         Artystyczne zajęcia edukacyjne z Gosią, zakładka edukacja/filmy edukacyjne.

Pomysł warsztatów jest odpowiedzią na warunki pandemii, która zatrzymała nas w domach, ograniczając możliwość organizacji zajęć edukacyjnych siedzibie „Elektrowni”. Bohaterem każdego odcinka jest jeden artysta, którego dzieło znajduje się w zbiorach „Elektrowni”. Na jego przykładzie proponowane są działania twórcze, które można przeprowadzić wykorzystując ogólnodostępne materiały. Zajęcia zostały przygotowane w formie filmu, dzięki czemu można wziąć w nich udział w dowolnym miejscu i czasie.

Spotkania prowadzi Małgorzata Jagielska, pracownik działu edukacji Elektrowni.

·         Ćwiczenia edukacyjne, zakładka edukacja/materiały do pobrania

Na dziedzińcu „Elektrowni” można oglądać dwie, nowe instalacje:

·         Prezentację fotograficzną, przedstawiającą najważniejsze momenty w historii budynku

Na kilkudziesięciu zdjęciach „Elektrownia” pokazuje, jak wyglądał proces adaptacji dawnej elektrowni miejskiej na Centrum Sztuki Współczesnej oraz przypomina kluczowe daty.

Pokaz kończy się na wydarzeniach organizowanych współcześnie.

·         Podświetlaną rzeźbę Krzysztofa M. Bednarskiego „Oedipus Rex”.

Stalowa instalacja została zrealizowana 10 lat temu podczas pleneru w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i przypomina wyrastające z ziemi drzewo, którego pień i gałęzie mają formę różnej wielkości lasek. Nawiązuje ona do „lasek Edypa” – motywu, który często pojawia się w twórczości Bednarskiego. Rzeźba ma 4,4 m wysokości i jest podświetlana, co sprawia, że efektownie wygląda po zmroku.

 Elektrownia w mediach społecznościowych:

YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UC4IlmT0Ol7MQ9klAfzPyUGQ

FACEBOOK: https://www.facebook.com/mcswe24

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/mcsw_elektrownia_official/

Fot. Marcin Kucewicz

 

Komentarze