full screen background image

Emerytura na konto czy pocztą?Coraz więcej emerytów i rencistów woli dostawać świadczenia z ZUS przelewem bankowym. Ten sposób wybrało 62% seniorów z regionu radomskiego. Pozostali otrzymują pieniądze przekazem pocztowym. 

Dla porównania w 2017 roku 57% emerytów i rencistów pobierało swoje świadczenie na konto bankowe.

Kto najczęściej decyduje się na przekazywanie emerytur lub rent przez bank tłumaczy Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

 

Co sprawia, że osoby starsze wybierają przelew?

– Przechodząc na emeryturę osoby decydujące się na przelew bankowy nie chcą rezygnować z dotychczasowych możliwości. Bank oznacza także swobodny dostęp do pieniędzy, również podczas urlopu lub leczenia w sanatorium. Sytuacja, w której planowany wyjazd wypada np. 3 dni przed wizytą listonosza, może okazać się kłopotliwa. Inną zaletą tej formy jest bezpieczeństwo. Osoby starsze nie trzymają gotówki w domu, dzięki czemu trudniej jest okraść lub oszukać seniora – dodaje Piotr Olewiński.

Z drugiej strony część emerytów i rencistów wciąż korzysta z przekazu pocztowego. W większości przypadków powodem jest zapewne siła przyzwyczajenia. Mogą oni cenić też np. bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Wizytę listonosza traktują jako miłe odwiedziny, okazję do wymiany uprzejmości.

Jeśli chcemy, aby nasza emerytura lub renta wpływały na rachunek bankowy, należy złożyć wniosek EZP w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem operatora pocztowego lub w formie dokumentu elektronicznego przez www.pue.zus.pl. Odpowiednią dyspozycję możemy także wydać w swoim banku.

Warto wiedzieć

Przelew jest korzystniejszy z punktu widzenia finansów państwa. – Przekaz pocztowy kosztuje ZUS 7,12 zł, natomiast za przelewy instytucja nie wydaje ani grosza. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pozostawia decyzję o wyborze formy otrzymywania emerytury i renty swoim świadczeniobiorcom. Zachęca jednak, aby rozważyć wybranie obrotu bezgotówkowego – mówi rzecznik.

W 2018 roku ubezpieczyciel podpisał porozumienie o współpracy z Bankiem Pocztowym, który stworzył specjalny typ bezpłatnego konta bankowego dla świadczeniobiorców ZUS. Rachunek posiada możliwość dostarczenia przez listonosza gotówki do domu, co łączy zalety obu form otrzymywania emerytur i rent. W ramach wspólnego projektu w placówkach ZUS, Banku Pocztowego i Poczty Polskiej udostępniono materiały informacyjno-edukacyjne na ten temat.

Komentarze