Emerytura przelana na konto = bezpieczeństwo



Ponad 73% seniorów otrzymuje emeryturę lub rentę na konto bankowe. Pozostali dalej korzystają z usług listonosza. ZUS bardzo aktywnie walczy z wykluczeniem cyfrowym seniorów – choćby dlatego, że przelew na konto oznacza bezpieczeństwo.

Wybranie przelewu jako formy otrzymywania emerytury staje się coraz popularniejsze. W całej Polsce ZUS przekazuje w ten sposób już 73% świadczeń emerytalno-rentowych. Od kilku lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Jeszcze w 2005 roku było ich nieco ponad 40%, a w 2008 roku – połowa. Świadczenie w formie bezgotówkowej najczęściej pobierają mieszkańcy północnej i północno-zachodniej Polski.

Województwo mazowieckie

– Gdyby wyłączyć z regionu obszar warszawski, to okazuje się, że tzw. ubankowienie seniorów prezentuje się w województwie mazowieckim gorzej niż w pozostałej części kraju. Radomski oddział ZUS przekazuje na konto ok. 62% świadczeń emerytalno-rentowych, siedlecki – 62,5% i są to jedne z niższych wskaźników w Polsce. Seniorzy z płockiej placówki ZUS również zachowują pewien dystans do usług banków, ponieważ tylko 67,5% świadczeń Zakład przesyła tam na konto. Stopniowo z każdym rokiem do grona emerytów i rencistów dołączają jednak młodsze roczniki. Te osoby mają już inne przyzwyczajenia w zarządzaniu swoimi pieniędzmi. Trudno im jest wyobrazić sobie codzienność bez robienia przelewów czy też płacenia w sklepie kartą płatniczą. Są więc już przekonani do korzystania z elektronicznej gotówki i nie chcą z niej rezygnować na emeryturze – mówi Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

– ZUS bardzo aktywnie walczy z wykluczeniem cyfrowym seniorów – choćby dlatego, że przelew na konto oznacza bezpieczeństwo. Wiele mówi się teraz o różnego rodzaju oszustwach, których ofiarami padają najczęściej właśnie osoby starsze. Trzymanie wszystkich pieniędzy w domu wiąże się z dużym ryzykiem. Dlatego też od wielu lat ZUS organizuje specjalne konkursy dla banków i instytucji finansowych, których celem jest promocja bezgotówkowej formy odbioru świadczeń. Zwycięskie podmioty oferują starszym klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostęp do w pełni darmowych rachunków bankowych. W lipcu tego roku umowę o współpracy w zakresie promocji bezgotówkowej formy odbioru świadczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zawarł Bank Pocztowy. Za prowadzenie konta nie trzeba ponosić żadnych opłat, jeśli tylko co miesiąc wpływa na nie renta lub emerytura – tłumaczy Piotr Olewiński.

Przelew emerytury na konto to większe bezpieczeństwo dla emerytów, a dla ZUS mniejsze koszty obsługi świadczeń. Wypłaty emerytur i rent w formie gotówki kosztują ZUS ok. 240 mln złotych, natomiast za przelewy na konto Zakład nie wydaje ani grosza.

Komentarze