Festiwal filozofii już w ten weekend w Resursie



Radomski Festiwal Filozofii „Okna” im. prof. Leszka Kołakowskiego odbędzie się już w ten weekend. Festiwal po raz 13 organizuje Resursa Obywatelska

Tegoroczne „Okna” odbędą się i to tradycyjnie. Mowa o XIII Festiwalu Filozofii im. prof. Leszka Kołakowskiego – flagowej imprezie Resursy Obywatelskiej. W programie trzydniowych „Okien” nie zabrakło spotkań autorskich oraz warsztatów dla całych rodzin. Wydarzenie rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli – zapowiada Justyna Górska-Streicher, dyrektor Resursy.

Festiwal rozpocznie uroczyste wręczenie Nagrody im. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia dla zwycięzcy filozoficznej olimpiady. Tego samego dnia – w piątek odbędzie się debata z udziałem dr. Andrzeja Ziółkowskiego, a w sobotę i niedzielę „Agora na Placu Zabaw”, czyli warsztaty i rodzinny piknik filozoficzny – mówi Marcin Kępa, kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego Resursy. Ostatniego dnia festiwalu nie zabraknie kolejnej propozycji dedykowanej najmłodszym radomianom. Będzie to spektakl teatralny – adaptacja azjatyckich baśni.

Udział w wydarzeniu poza niedzielnym spektaklem jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

XIII Radomski Festiwal Filozofii „Okna” im. prof. Leszka Kołakowskiego – 28-30 maja 2021

PROGRAM:

28 maja (piątek)

godz. 12.00 (Sala Widowiskowa „Resursy Obywatelskiej”)

– wręczenie Nagrody im. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia dla zwycięzcy XXXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej

– „Niepokój wieku naszego” – debata z udziałem dr. Andrzeja F. Ziółkowskiego (Uniwersytet Warszawski, Polskie Towarzystwo Filozoficzne), laureatów Olimpiady oraz autorów antologii Raport z zagrożonego Miasta. Opowiadania pandemiczne

– spektakl Grupy Teatralnej z II LO im. M. Konopnickiej, reż. Anna Szczerbińska

Publikacja Raport z zagrożonego Miasta. Opowiadania pandemiczne to pokłosie konkursu literackiego, który „Resursa Obywatelska” ogłosiła w kwietniu 2020 roku, kiedy epidemia koronawirusa wywróciła do góry nogami życie kraju i miasta. Książka, tytułem nawiązująca do słynnego wiersza Zbigniewa Herberta, zawiera wszystkie 25 opowiadań, które wpłynęły na konkurs. Jest niezwykłym i ciekawym zapisem pandemicznych przeżyć oraz refleksji zarówno młodych ludzi, jak i osób z dużym doświadczeniem życiowym. Antologię wzbogacają dwa Elwiry Dzikowskiej i Marcina Kępy oraz grafiki autorstwa Karola Łukasiewicza. Podczas debaty i spotkania z autorami – możliwość nabycia książki.

godz. 17.00 (Sala Kameralna „Resursy Obywatelskiej”, ul. Malczewskiego 16)

– „Cała ta szamotanina ma sens” – spotkanie autorskie z Wojciechem Bonowiczem i promocja książki Tischner. Biografia. Prowadzenie: Marcin Kępa.

Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta i dziennikarz, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, autor m.in. trzech książek biograficznych o ks. Józefie Tischnerze, oraz książkowych wywiadów z o. Leonem Knabitem OSB, ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim i Wojciechem Waglewskim.

godz. 18.00-19.30 (Sala Kameralna „Resursy Obywatelskiej”)

– „Czy państwa mają prawo ograniczać naszą wolność?” – warsztaty Pracowni Filozoficznej „Eureka” dla młodzieży

Warsztaty prowadzone są według metody Lipmana, której głównym celem jest wykształcenie u uczestników umiejętności samodzielnego myślenia za pomocą krótkich opowiadań, malarstwa, muzyki czy filmu. Na zajęciach młodzi ludzie samodzielnie wyrażają swoje myśli i uczą się słuchania wypowiedzi innych, odkrywają wartość samodzielnego myślenia, przez co kształtują również poczucie własnej wartości.

Czy ludzkość przetrwa na Ziemi? Esej Stephena Hawkinga zainspiruje uczestników warsztatów do podjęcia dyskusji na temat państwa i wolności. Co to jest państwo? Dlaczego państwa powstały? Co jest celem państwa, a co jest celem obywatela? Czy te cele mogą być wspólne, czy raczej muszą? Co to jest dobro wspólne? Czy można być wolnym w państwie? Kto powinien kierować państwem? Czy współcześnie jest sens rozmowy o państwach, skoro mówimy o świecie jak o globalnej wiosce? Czy globalizacja może być zagrożeniem dla państwowości? A dla wolności? Jeżeli tak lub nie, to dlaczego? Co się dzieje, jeśli państwo ogranicza wolność?

29 maja (sobota)

godz. 11.00-14.00 (dziedziniec „Resursy Obywatelskiej”)

– „Agora na Placu Zabaw” – warsztaty i rodzinny piknik filozoficzny

Podczas rodzinnego pikniku dzieci i rodzice spotkają się z animatorami, którzy poprowadzą manualne zajęcia połączone z narracją opartą na klasycznych mitach i bajkach, co pozwoli uczestnikom w twórczy sposób – poprzez zabawę połączoną z kreacją – wkroczyć w świat filozofii.

W programie m. in. malowanie toreb i zdobienie techniką decoupage zakładek do książek. Podczas warsztatów każdy uczestnik otrzyma gładką torbę materiałową z uchwytem oraz materiały i narzędzia niezbędne do jej unikatowego ozdobienia (specjalistyczne farby, szablony, etc.). Z kolei decoupage to niecodzienna technika zdobienia przy pomocy serwetek, papieru oraz specjalnie do tego celu stworzonych preparatów. Ozdabianą powierzchnię maluje się farbami, a następnie przykleja na nią fragmenty dekoracyjnych serwetek lub papieru. Podczas warsztatów każdy uczestnik otrzyma drewnianą zakładkę do zdobienia i podstawowe materiały i narzędzia wykorzystywane w technice decoupage. Będzie to okazja, aby puścić wodze fantazji i ciekawie spędzić czas.

Prowadzenie: Ewelina Czyżewska, Weronika Świtkowska.

godz. 12.00-13.30 (Sala Baletowa „Resursy Obywatelskiej”)

– „Serce czy rozum. Czym kierować się w życiu?” – warsztaty Pracowni Filozoficznej „Eureka” dla dzieci

Fragment Sensu życia Lotty Olson, zainspiruje uczestników do podjęcia dyskusji o tym, czym kierować się w życiu, sercem czy rozumem, i dlaczego. Jak te wybory mogą wpływać na nasze życie? Co oznacza dla nas serce, a co rozum? Dlaczego wybieramy serce lub rozum, a może kierujemy się zarówno jednym jak i drugim w zależności od sytuacji?

Godz. 15.00-16.30 (Sala Kameralna „Resursy Obywatelskiej”)

– „W ogrodzie filozofii” – rodzinne warsztaty Fundacji na Rzecz Kultury „Walizka”

Warsztaty rozpoczną się od wysłuchania opowieści poruszających tematy związane z relacją człowiek – środowisko. Będą to dwa mity z krajów afrykańskich oraz opowieść filozoficzna. Następnie uczestnicy w zespołach rodzinnych przygotują pracę plastyczną, w której przedstawią relacje człowiek-natura tak, jak chcieliby, żeby one wyglądały. W kolejnym ćwiczeniu każda z rodzin wylosuje obrazek przedstawiający jakąś istotę żywą lub element przyrody: drzewo, kamień, zająca, ćmę. Następnie stworzy opowieść, baśń, historię, w której wylosowana istota, miejsce, obiekt będzie opowiadać o ludziach. Na koniec każda z rodzin zaprezentuje swoją historię mając do dyspozycji proste instrumenty.

Prowadzenie: Joanna Sarnecka

godz. 17.00 (Sala Kameralna „Resursy Obywatelskiej”)

– „Czas niespokojny” – spotkanie autorskie ze Zbigniewem Mentzlem i promocja książki Kołakowski. Czytanie świata. Biografia. Prowadzenie: Marcin Kępa

Zbigniew Mentzel – prozaik, eseista, felietonista „Tygodnika Powszechnego”, autor m.in. książek Wszystkie języki świata i Spadający nóż oraz dwutomowego wywiadu-rzeki z Leszkiem Kołakowskim Czas ciekawy, czas niespokojny.

30 maja (niedziela)

godz. 11.00 (Sala Widowiskowa „Resursy Obywatelskiej”)

– „O słoniu i innych sprawach nieoczywistych” – spektakl teatralny Katarzyny Jackowskiej-Enemuo (bilety 10 PLN)

Na scenie obejrzymy adaptacje baśnie z Indii, Chin i prerii, z mnóstwem żywej muzyki. Czy wszyscy wiemy, jak wygląda słoń? Na pewno? To się jeszcze okaże. Zapraszamy w podróż do krainy opowieści, w której nic nie jest oczywiste. Poznamy tam pewnego chłopca, który umiał rozmawiać z wiatrem. I przesympatycznego, wąsatego hodowcę papryki. No i oczywiście spotkamy Słonia.

Katarzyna Jackowska-Enemuo – antropolog kultury, muzykantka i opowiadaczka historii. Zajmuje się działaniami na rzecz dialogu międzykulturowego, jest autorką kilku projektów dotyczących edukacji kulturowej i dialogu międzykulturowego (m.in. „Zebra” w 2008, „Świat mieszka w Warszawie” w 2010, „Opowiedz Sąsiedzie” w 2012).

godz. 14.00-17.00 (dziedziniec „Resursy”)

„Agora na Placu Zabaw, cz. 2” – warsztaty i rodzinny piknik filozoficzny

Uwaga: W razie niepogody zewnętrzne wydarzenia planowane w dniach 29-30 maja odbędą się w budynku „Resursy Obywatelskiej”

Partnerzy: Radomskie Towarzystwo Naukowe, Polskie Towarzystwo Filozoficzne, II Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej w Radomiu

 

Komentarze