Metaloplastyka – Paweł ChruścińskiMetaloplastyka będzie tematem wystawy Pawła Chruścińskiego. Wystawa zostanie otwarta w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Białobrzegach

Metaloplastyka to dziedzina zajmująca się wyrabianiem różnego rodzaju przedmiotów z metalu. Te przedmioty mogą służyć codziennemu użytkowaniu (np. meble z metalu) albo mogą pełnić funkcje estetyczne (dekoracyjne), choć najczęściej spełniają oba wymagania jednocześnie. W zależności od źródła metaloplastyka jest różnie definiowana, niektórzy znawcy zaliczają do niej kowalstwo artystyczne czy złotnictwo, a także wiele innych form modelowania i przerabiania metalu.

W metaloplastyce wykorzystuje się różne rodzaje metalu m.in. cynk, miedź, cyna, ale także glin czy aluminium. W dziedzinie sztuki użytkowo-dekoracyjnej korzysta się często z żelaza i stali. Dzięki elastyczności bardzo popularnym materiałem wśród metaloplastyków jest miękka stal, która charakteryzuje się wysoką elastycznością. Jako dodatki w metaloplastyce stosuje się kamienie szlachetne czy szkło.

W zależności od zapotrzebowania i umiejętności metaloplastyk wykonuje niewielkie konstrukcje architektoniczne, przedmioty dekorujące (metaloplastyka artystyczna), kraty, ogrodzenia, czy przedmioty zdobiące ogród. W zleceniach metaloplastyka mogą znaleźć się także przedmioty o charakterze sakralnym. To tylko najpopularniejsze kategorie, z jakimi styka się metaloplastyka – można wyliczyć ich znacznie więcej.

 

Otwarcie wystawy prac Pawła Chruścińskiego odbędzie się w piątek, 28 maja o godz. 17 w Białobrzeskiej Galerii Sztuki w MGOK przy ul. Kościelnej w Białobrzegach.

Komentarze