Fogiel: Zabytek utrudni inwestycję ARP



Jeszcze nie wiadomo czy ARP zainwestuje w Fabrykę Broni – powiedział w Mocnej Rozmowie Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości. Mowa o historycznym obiekcie przy ulicy Przemysłowej 9 w Radomiu. To budynek, względem którego prowadzone jest postępowanie w sprawie jego wpisania do rejestru zabytków. Jak uważa Fogiel – jeśli obiekt zostanie objęty ochroną konserwatorską, utrudni to inwestycję Agencji Rozwoju Przemysłu 

Remont zabytku wymaga większego nakładu finansowego ARP – stwierdził w Mocnej Rozmowie Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości. To komentarz do toczącego się postępowania administracyjnego w sprawie wpisania do rejestru zabytków dawnej siedziby Fabryki Broni w Radomiu. W obiekt miała zainwestować Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczając na ten cel ok. 100 mln zł. Zdaniem Fogla, jeśli budynek stanie się zabytkiem, Agencja Rozwoju Przemysłu będzie musiała wrócić do początkowego planu odnawiając go. To z kolei ma się wiązać m.in. z dodatkowymi kosztami związanymi ze zmianą projektu.

Przypomnijmy, w dawnej siedzibie Fabryki Broni, po wcześniejszej, gruntowej modernizacji budynku, miało się mieścić centrum biurowo-usługowe. Finalnie inwestor – Agencja Rozwoju Przemysłu zadecydował, że biurowiec powstanie od podstaw. Jeśli budynek stanie się zabytkiem, to będzie go można odnowić, ale nie wyburzyć. Czy ostatecznie obiekt zostanie zrewitalizowany, zadecyduje ARP – dodaje Fogiel.

Postępowanie administracyjne w sprawie dawnej siedziby Fabryki Broni wszczął Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, który zadecyduje, czy radomski obiekt znajdzie się w rejestrze. Ma to potrwać ok. czterech miesięcy.

Komentarze



CLOSE
CLOSE