Frysztak: Marszałek nie wygra w sądzieMarszałek raczej przegra w sądzie, bo to decyzje polityczne – powiedział w Mocnej Rozmowie Konrad Frysztak, poseł Koalicji Obywatelskiej. Parlamentarzysta odniósł się do złożonej przez marszałka Adama Struzika skargi w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Ta dotyczy sposobu podziału dotacji w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program uznaniowy – uważa Konrad Frysztak, poseł Koalicji Obywatelskiej. Zdaniem parlamentarzysty wybór projektów, które otrzymały dofinansowanie z programu przeciwdziałającemu skutkom epidemii był upolityczniony. W sprawie podziału pieniędzy z funduszu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wpłynęło zawiadomienie, a do Najwyższej Izby Kontroli wniosek dotyczący weryfikacji kryteriów przyznawania pomocy publicznej. Wystosował je Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Chodzi o liczbę beneficjentów programu, którzy w przeważającej większości są związani z Prawem i Sprawiedliwością – mówi Frysztak.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to w założeniu program, w ramach którego rządowe dotacje trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce. Pieniądze można przekazać na realizację inwestycji bliskich ludziom m.in. na budowę żłobków, przedszkoli czy dróg. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Zdaniem marszałka dotacje zostały przyznane niezgodnie z prawem, konstytucją i ustawami o zwalczaniu epidemii, a fundusz to narzędzie do nagradzania swoich. Poseł Frysztak podziela tę opinię.

W sprawie przydziału dotacji w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych marszałek złożył także wniosek do Najwyższej Izby Kontroli. Dotyczy on kryteriów przyznawania pomocy publicznej. 

Komentarze