Gmina Kazanów – lasy pełne grzybów i mikroklimat



Gmina Kazanów oddalona jest od Radomia o ok. 30 km. Warto pokonać tę odległość, zwłaszcza teraz, gdy nad miastami „grasuje smog”. W odpowiedzi na zanieczyszczone powietrze Kazanów ma do zaoferowania mikroklimat, akweny leśne i rzekę Iłżankę

Historia gminy Kazanów sięga XVI wieku, a swoją nazwę zawdzięcza rotmistrzowi Marcinowi Kazanowskiemu. Przez niecałe 5 stuleci, gmina rozwinęła się, zachowując jednak rolniczy charakter. Dziś na terenie gminy mieszka 4 tys 700 mieszkańców, z panią wójt Teresą Pancerz-Pyrką na czele.

Mieszkam na terenie tej gminy od 35 lat i do tej pory gmina bardzo się zmieniła. Z gminy typowo rolniczej, gdzie każdy był skupiony na gospodarstwie, przerodziła się w gminę, gdzie dba się o estetykę, stąd tak wiele osób z dużych aglomeracji buduje swoje domki letniskowe na terenie gminy.

I nic dziwnego, bo gmina Kazanów, położona w dolinie rzeki Iłżanki, wyróżnia się na tle uprzemysłowionych gmin terenami leśnymi. Walory środowiska przyrodniczego zachęcają do rozwoju agroturystyki, wypoczynku oraz rekreacji, podkreślała Teresa Pancerz-Pyrka. W Kazanowie i okolicach znajdują się także zabytki takie jak m. in.: Kaplica pod wezwaniem św. Małgorzaty Panny i Męczennicy, oraz drewniany kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa.

Mieszkańcy Kazanowa są gościnni i życzliwi. Oceniam relacje moje jako gospodarza gminy z mieszkańcami gminy jak najbardziej pozytywnie, bo mam sygnały, że to co robimy się podoba.

Komentarze



CLOSE
CLOSE