full screen background image

Gmina Zakrzew – u nas warto inwestowaćLeży na trasie Radom-Łódź – przeszła wiele przeobrażeń i nadal się zmienia. Gmina Zakrzew, bo o niej mowa, pozyskuje fundusze na inwestycje, buduje szkoły zachęca przedsiębiorców do inwestowania w gminie

O tym co się zdarzyło w gminie w 2017 roku rozmawialiśmy ze Sławomirem Białkowskim, wójtem gminy Zakrzew.

W gminie Zakrzew corocznie przybywa mieszkańców. W tej chwili mieszka tam 12800 mieszkańców. Władze gminy starają się by robić jak najwięcej ułatwień dla mieszkańców i tym samym ściągać do gminy ich jak najwięcej.

– W minionym roku wybudowaliśmy dużą szkołę w miejscowości Bielicha, z obiektami sportowymi, sztucznymi boiskami. Koszt inwestycji to 11 mln zł. To była największa inwestycja. Rozpoczęliśmy też budowę kanalizacji w Janiszewie. Na tę inwestycję pozyskaliśmy pieniądze z programu „Aglomeracje”, ponad 6 milionów. Jest to inwestycja dwuletnia. Rozpoczęliśmy ją w roku 2017 i będziemy kończyli w roku 2018 – wylicza Sławomir Białkowski.

Dużym sukcesem było pozyskanie duży środków zewnętrznych, m.in. z urzędu wojewódzkiego, urzędu marszałkowskiego czy funduszy unijnych, dzięki którym udało się zrobić wiele inwestycji.

Na rok 2018 gmina Zakrzew ma nowe, ambitne plany. – W roku 2018 rozpoczniemy budowę nowego przedszkola w miejscowości Bielicha. Koszt tej budowy to ok. 3 mln zł. Chcę by we wrześniu 2019 roku dzieci już mogły z niego korzystać – mówi Sławomir Białkowski, wójt gminy Zakrzew. Jak zapewnia wójt to przedszkole jest bardzo potrzebne. Będą do niego mogły chodzić także dzieci z Mleczkowa, Cerekwi czy Janiszewa.

Oprócz przedszkola w gminie zostanie zakończona budowa kanalizacji w Janiszewie. Powstaną nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, parkingi, oświetlenie uliczne i place zabaw. W Milejowicach budowany jest dom ludowy z parkingiem i placem zabaw.

Co warto zobaczyć w gminie Zakrzew?

– Główną atrakcją naszego regionu jest miejscowość Taczów, miejsce urodzenia Mikołaja Powały z Taczowa. Można tam zobaczyć m.in. pomnik spotkanie u Powały, dioramę Bitwa pod Grunwaldem czy Muzeum Etosu Rycerskiego – wylicza wójt Białkowski. – Pozyskaliśmy kolejne 770 tys. zł na ekspozycję multimedialną, która zostanie zrobiona w latach 2018-2019 – dodaje wójt.

Na terenie gminy są też zabytkowe kościoły, domy ludowe, muzeum pożarnictwa.

Dlaczego warto zainwestować w gminie Zakrzew?

– Ponieważ jest blisko Radomia, ma bardzo dobrą infrastrukturę. Całą gminą mamy zwodociągowaną. Mamy piękne przedszkole, bardzo dobre szkoły – zachęca wójt gminy Zakrzew. – Podpisaliśmy też porozumienie z Radomiem. Na teren gminy dojeżdżają trzy linie miejskie – linia 6, 8 i 26. Wykupujemy od miasta ulgi na bilety. W ten sposób mieszkańcy gminy Zakrzew mogą jeździć jak mieszkańcy Radomia ze wszystkimi ulgami – dodaje wójt.

Fot. Gmina Zakrzew

Komentarze