Lokalne Centra Kompetencji również w radomskim



Dziewięć świetlic internetowych (Lokalne Centra Kompetencji) działa w regionie radomskim. Mieszkańcy otrzymują w nich informatyczne wsparcie np. w poszukiwaniu pracy, podnoszeniu kompetencji i korzystaniu z e-usług

W województwie mazowieckim działa już sieć 174 świetlic internetowych to Lokalne Centra Kompetencji. Świetlice odwiedziło już ponad 150 tys. mieszkańców Mazowsza.

W regionie radomskim łącznie działa 27 punktów LCK. W Radomiu i powiecie radomskim działa 9 świetlic z bezpłatnym dostępem do szerokopasmowego Internetu. Punkty LCK funkcjonują w Radomiu na ul. Osiedlowej, Pionkach, Zakrzewie, Skaryszewie, Kowali, w Klwatce (gm. Gózd), Jedlance Starej (gm. Iłża), Groszowicach (gm. Jedlnia-Letnisko) i w Mniszku (gm. Wolanów).

W powiecie zwoleńskim działają 4 Lokalne Centra Kompetencji, tyle samo w powiecie grójeckim, w szydłowieckim i przysuskim po 3, w białobrzeskim – 2, a w powiatach lipskim i kozienickim zlokalizowano po jednej świetlicy.

Świetlice wyposażone są m.in. w nowoczesny sprzęt komputerowy, ksero, drukarkę 3D, projektor czy aparat fotograficzny.

W każdej ze świetlic jest sześć stanowisk komputerowych – pięć dla użytkowników i jedno dla pracownika obsługi. Jego zadaniem jest m.in. wspieranie mieszkańców w pisaniu CV i wypełnianiu druków urzędowych.

Lokalne Centra Kompetencji stały się także miejscem nauki i pracy. Korzystają z nich dzieci, przygotowując się do lekcji, ale też bezrobotni, szukając ofert pracy w Internecie. W świetlicach organizowane są szkolenia i kursy, które pomagają zdobywać nowe umiejętności i kompetencje.

Lokalne Centra Kompetencji to miejsca, w których tętni życie. Spotykają się tutaj i młodsi i starsi mieszkańcy Zwolenia. Dzięki Lokalnym Centrom Kompetencji możemy powiedzieć, że w naszej gminie powstało społeczeństwo informacyjne – mówi Bogusława Jaworska, burmistrz Zwolenia.

Świetlice internetowe są szansą na poprawę warunków życia i pracy na terenach wiejskich i w małych miastach.

Budowa sieci Lokalnych Centrów Kompetencji na Mazowszu wraz z portalem www.mazowszanie.eu jest częścią projektu „M@zowszanie”. Koszt wyposażenia jednej świetlicy wyniósł ok. 50 tys. zł. Budżet całego projektu wyniósł ponad 21.000.000 zł.

Projekt, realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Agencję Rozwoju Mazowsza, został w 85% sfinansowany przez Unię Europejską. 14% kosztów kwalifikowanych pokryły środki z budżetu Państwa, a pozostały 1% i koszty niekwalifikowane samorząd województwa.

 

Komentarze