full screen background image
Search

Gombrowicz zasiądzie na Placu Konstytucji 3 MajaRzeźbę pisarza, Witolda Gombrowicza, która stanie na radomskim deptaku wykona Sławomir Micek z Gzut Odlewnia Sp. z o. o. z Gliwic. Urząd Miejski właśnie rozstrzygnął konkurs na projekt rzeźby przedstawiającej postać Gombrowicza.

– Cieszę się, że kolejny zacny człowiek związany z Radomiem zostanie uhonorowany w ten sposób i na stałe postać Witolda Gombrowicza zostanie umieszczona w przestrzeni miejskiej. To piękny i symboliczny gest na zakończenie festiwalu „Opętani Literaturą” i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Jestem przekonany, że już niedługo Witold Gombrowicz na stałe zasiądzie na ulicy Żeromskiego i będzie obserwował świat, a my będziemy mogli chwalić się tą postacią i zachęcać ludzi do zapoznania się z twórczością Gombrowicza – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.

W ocenie kapituły zwycięski projekt najlepiej spośród złożonych prac spełniał założenia programowe i wytyczne ujęte w regulaminie, w szczególności w zakresie dotyczącym nawiązań do pisarza. Rzeźba ma realistyczną formę i uwzględnia osobowość, a także charakterystyczne cechy dla wizerunku Witolda Gombrowicza. W sumie na konkurs wpłynęły cztery projekty.

Pierwszą nagrodą jest udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej wraz z opracowaniem technicznym elementów posadowienia oraz realizacją i montażem formy rzeźbiarskiej między ogrodzeniem kościoła garnizonowego, a kamienicą przy Placu Konstytucji 3 Maja 5. Rzeźba ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Witold Gombrowicz urodził się 4 sierpnia 1904 roku w Małoszycach koło Opatowa. Wczesne dzieciństwo (do 1911 roku) spędził w Małoszycach i Bodzechowie, później rodzina przeniosła się do Warszawy. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Tytuł magistra obronił w 1927 roku. Witold Gombrowicz przyjeżdżał do Wsoli dość regularnie w latach 1924 – 1939.

Przygotowywał się do egzaminów, odpoczywał, uprawiał sport, podkochiwał się w sąsiadce z Bartodziejów, wreszcie pisał m. in. fragmenty „Ferdydurke”.

We Wsoli mieści się obecnie Muzeum im. Witolda Gombrowicza. W Teatrze Powszechnym w Radomiu od 1993 roku jest organizowany Festiwal Gombrowiczowski. Pisarz jest również patronem Nagrody Literackiej ustanowionej przez radomski samorząd. W tym roku po raz drugi została przyznana nagroda za najlepszy debiut prozatorski.

Komentarze