full screen background image
Search

„Mój ukochany Młynarski” – wywiad z Piotrem MachalicąSpotkaliśmy się w minioną niedzielę, 10 września na gali Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w Radomiu. Koncert Piotra Machalicy uświetnił to wydarzenie. Recital „Mój ulubiony Młynarski” to hołd składany Mistrzowi przez Piotra Machalicę, który Jego piosenki śpiewa od zawsze.

Tym razem powstał koncert, przeplatany osobistą opowieścią aktora, składający się wyłącznie z utworów, które wyszły spod pióra Wojciecha Młynarskiego. Są to piosenki zarówno autorskie, jak i znakomite przekłady, które stały się ważną częścią polskiej kultury.
„Mój ulubiony Młynarski” to koncert na głos, dwie gitary, trąbkę, instrumenty perkusyjne oraz akordeon. W programie m.in. „Jeszcze w zielone gramy”, „Tango desperado”, „Nie ma jak u mamy”, „Bynajmniej”, „Moje ulubione drzewo”, „Najpiękniejszy list miłosny”, „Idź swoją drogą”, czy „Blue Tango”.

Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Piotrem Machalicą,

Tomasz Kądziela

 

Piotr Machalica jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Po studiach związał się z Teatrem Powszechnym w Warszawie, którego aktorem był przez kolejne dwadzieścia pięć lat. Na deskach tego teatru stworzył kreacje w kilkudziesięciu  inscenizacjach, m.in. w „Medei” Eurypidesa w reż. Zygmunta Hübnera; „Operze za trzy grosze” Bertolta Brechta w reż. Krzysztofa Zaleskiego; „Trzech siostrach” Antoniego Czechowa w reż. Agnieszki Glińskiej oraz „Królu Learze” Williama Szekspira w reż. Piotra Cieplaka.

Od 2006 r. pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Od wielu lat związany jest  z Teatrem Polonia i Och-Teatrem w Warszawie.

W częstochowskim teatrze zagrał w spektaklach: „Sammy” Kena Hughesa (monodram) w reż. Anny Kekuś – Poks; „Trzy siostry” Antoniego Czechowa w reż. Julii Wernio, „Do dna” Ludmiły Pietruszewskiej w reż. Andre Hubnera – Ochodlo, „Mieszczanin szlachcicem” Moliera w reż. Waldemara Śmigasiewicza oraz „Tacy duzi chłopcy” (piosenki Jana Wołka).

Obecnie Piotra Machalicę można zobaczyć  w następujących przedstawieniach: „Hamlet” W. Szekspira w reż. Andre Hubnera – Ochodlo, „TANGO FM” w reż. Jacka Bończyka, „Hemar w chmurach. Kabaret” (w swojej reżyserii) oraz „Stachura” w reż. Roberta Dorosławskiego.

Jest wykonawcą piosenki aktorskiej, słynie z doskonałej interpretacji piosenek, m.in. B. Okudżawy, G. Brassensa, J. Wołka, W. Młynarskiego. W październiku 2012 roku na rynku wydawniczym ukazała się jego płyta pt. „Moje chmury płyną nisko”.

Na dużym ekranie zadebiutował jeszcze jako student rolą w filmie „Rycerz”w reż. Lecha Majewskiego. Zagrał m.in. w „Dekalogu VI”, „Dekalogu IX” i „Krótkim filmie o miłości” Krzysztofa Kieślowskiego, w „Złocie dezerterów” Janusza Majewskiego i w „Dniu świra” oraz „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marka Koterskiego.

źródło: Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Komentarze