Grodzińska i Marjański Honorowymi Obywatelami Radomia ?Teresa Grodzińska i Józef Marjański – to dwie postaci zasłużone dla Radomia i Polski, które mają szansę otrzymać tytuł Honorowego Obywatela naszego miasta. Projekt uchwały w tej sprawie jest już w Radzie Miejskiej

O przyznanie honorowych tytułów zawnioskował prezydent Radosław Witkowski. Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu uchwały Teresa Grodzińska była pierwszą kobietą i jedną z pierwszych osób odznaczonych przez II Rzeczpospolitą Orderem Virtuti Militari. Poświęcono jej także dwie tabliczki pamiątkowe w murze cegiełkowym zamku na Wawelu. – Grodzińska była sanitariuszką, która w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku zginęła śmiercią męczeńską – mówi Mateusz Tyczyński zastępca prezydenta Radomia.

O Józefie Marjańskim Józef Piłsudski mawiał, że jest „pierwszym z dzielnych” – podkreślił Radosław Witkowski w uzasadnieniu uchwały o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Radomia. Gdy 2 listopada 1918 roku zawiązał się Komitet Pięciu i ustanowiono Republikę Radomską Marjański kierował akcjami rozbrajania austriackich żołnierzy i przejęcia koszar, dworca kolejowego czy kasy skarbowej – zaznacza prezydent Radomia.

Honorowymi Obywatelami Radomia są m.in. Maria Fołtyn, Andrzej Wajda, Lech Kaczyński, Józef Grzecznarowski czy Lech Wałęsa.

Komentarze