Czy dzieci mogą korzystać ze szczoteczek sonicznych?



Stomatolodzy przekonują, że większość problemów z zębami stałymi, z którymi borykają się nastoletnie dzieci, ma związek z zaniedbaniem pielęgnacji popularnych mleczaków. Jak więc należy dbać o zęby najmłodszych, kiedy kupić swojemu brzdącowi pierwszą szczoteczkę manualną i czy kilkuletnie dzieci mogą myć zęby szczoteczkami sonicznymi?

Większość rodziców wychodzi z błędnego przeświadczenia, że o higienę jamy ustnej dziecka wystarczy zacząć dbać w momencie, gdy u malucha pojawi się pierwszy ząbek. Podobna ignorancja może jednak być dla naszej pociechy opłakana w skutkach. Nawet w buzi niemowląt gromadzą się szkodliwe bakterie, które mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój ząbków szkraba i zdrowie jego dziąseł. Właśnie dlatego eksperci zalecają, by dbać o higienę jamy ustnej już kilkumiesięcznych dzieci. W jaki sposób to robić?

Jak dbać o higienę jamy ustnej najmłodszych dzieci?

Rozwiązaniem jest przecieranie dziąseł dziecka nawilżonym wodą gazikiem. Gazik należy nawinąć na palec wskazujący i następnie przetrzeć nim górne i dolne dziąsło brzdąca. Dzięki temu usuniemy większość panoszących się w jamie ustnej naszej pociechy drobnoustrojów. Podobną praktykę należy powtarzać dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Kiedy trzeba pomyśleć o zakupieniu dziecku pierwszej szczoteczki manualnej?

W okolicach szóstego miesiąca życia w buzi szkraba powinniśmy zauważyć pierwszy ząbek mleczny. W takiej sytuacji samo przemywanie dziąseł zwilżonym wodą gazikiem już nie wystarczy. Konieczne jest zainwestowanie w pierwszą szczoteczkę manualną. Oczywiście, nie może to być „pierwsza-lepsza” szczoteczka, na którą natrafimy w drogerii czy supermarkecie. Szczoteczka manualna dla kilkumiesięcznego dziecka musi posiadać odpowiednio niewielką, dopasowaną do wieku dziecka główkę czyszczącą oraz miękkie, delikatne włosie.

Początkowo to my, rodzice, powinniśmy obmywać jamę ustną naszym maluchom, jednak z biegiem czasu należy stopniowo i metodycznie uczyć dziecko właściwych nawyków higienicznych i odpowiedniego posługiwania się szczoteczką manualną. Po ukończeniu przez szkraba pierwszego roku życia należy też po raz pierwszy udać się z maluchem do dentysty. Stomatolog skontroluje rozwój ząbków mlecznych naszej pociechy i w razie konieczności dodatkowo poinstruuje ją, jak powinno wyglądać codzienne mycie ząbków.

Czy dzieci mogą korzystać ze szczoteczek sonicznych?

Za najskuteczniejsze szczoteczki w codziennej higienie jamy ustnej uchodzą obecnie szczoteczki soniczne. Wiele osób zastanawia się, czy dzieci również mogą myć swoje zęby tego typu urządzeniami. Odpowiedź brzmi tak. Na uwadze należy mieć jednak fakt, że nie wszystkie szczoteczki soniczne są dla najmłodszych odpowiednie.

Przede wszystkim, szczoteczka soniczna – podobnie jak manualna – musi być dopasowana do wieku naszego maluszka. Musi mieć ona odpowiednio mniejszą główkę czyszczącą oraz krótszą rękojeść, którą maluchowi łatwiej będzie utrzymać w dłoni. Wybór najciekawszych szczoteczek dla dzieci znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-dla-dzieci Końcówka takiej szczoteczki powinna posiadać odpowiednio miękkie, delikatne włosie oraz generować wolne, bezpieczne dla malucha ruchy.

Pamiętajmy też, że choć na sklepowych półkach możemy obecnie znaleźć szczoteczki soniczne dedykowane niemowlakom, to takie urządzenia nie powinny stanowić pierwszej szczoteczki w życiu naszego szkraba. Zanim dziecko zacznie korzystać ze szczoteczki sonicznej, powinno przyswoić technikę szczotkowania klasyczną szczoteczką manualną.

Czym charakteryzują się szczoteczki soniczne dla dzieci?

Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele szczoteczek sonicznych dedykowanych specjalnie dzieciom. Urządzenia te spełniają wszystkie kryteria, o których wspomnieliśmy wyżej, a ponadto zachęcają dzieci do regularnego mycia ząbków za sprawą swoich kolorowych, często przedstawiających bajkowych bohaterów rękojeści czy też interaktywnych aplikacji, które umożliwiają śledzenie postępów w myciu ząbków na ekranie smartfona.

Wysokiej jakości, dziecięca szczoteczka soniczna powinna charakteryzować się:

  • niewielką głowicą czyszczącą – dzięki niej, dziecko będzie mogło swobodnie manewrować szczoteczką w swojej małej buzi;
  • krótszą rękojeścią – powinna być ona dopasowana do dłoni malucha, aby ten mógł samodzielnie i komfortowo korzystać z urządzenia;
  • miękkimi włóknami – muszą zapewniać szkrabowi bezpieczne mycie, bez ryzyka jakichkolwiek podrażnień;
  • kolorowymi elementami – szczoteczka powinna być wizualnie atrakcyjna, musi podobać się naszemu dziecku. Najlepiej, by jej rękojeść zdobili ulubieni bohaterowie z dziecięcych bajek;
  • obecnością czasomierzy – jak pokazuje nasze doświadczenie, dzieci mają największy problem z dotrzymywaniem właściwego, dwuminutowego czasu mycia ząbków. Dzięki czasomierzom jest o to dużo łatwiej;
  • wytrzymałą baterią – bardzo ważne, by na jednym naładowaniu szczoteczka Twojego dziecka mogła pracować możliwie długo; znacznie zwiększa to komfort jej użytkowania;
  • aplikacją interaktywną – dzięki możliwości połączenia mycia zębów z aplikacją na smartfonie, codzienna higiena jamy ustnej staje się dla najmłodszych doskonałą zabawą.

Bardzo ciekawe, godne polecenia dziecięce szczoteczki soniczne posiadają w swoim asortymencie chociażby firmy Philips Sonicare, Smilesonic czy Seysso.

Komentarze