full screen background image
Search

Jak w kalejdoskopie


Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza w sobotę, 10 marca o godz. 18:00 na koncert zatytułowany „Kalejdoskop”. W muzyce nie ma miejsca na żadne ograniczenia. Można przekraczać utarte schematy, konwencje. Radomska Orkiestra Kameralna pod batutą Przemysława Zycha zabierze melomanów w podróż, w czasie której wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie. Od tego co dawne, do tego co współczesne, od prapremiery do muzyki ze starych polskich seriali.

Podczas koncertu odbędzie się światowe prawykonanie kompozycji Wojciecha Błażejczyka. Jest on jednym z najciekawszych przedstawicieli młodego pokolenia. To artysta wszechstronny, nie tylko znakomity kompozytor, ale również reżyser dźwięku, gitarzysta, improwizator i wynalazca. Tworzy zarówno muzykę akustyczną jak i elektroakustyczną, komponuje także muzykę teatralną i filmową.

Radomska Orkiestra Kameralna wykona również dwa utwory „najbardziej polskiego spośród klasyków XX wieku”. Będą to Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową oraz Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego. Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów tworzył utwory, które miały oryginalny i głęboki charakter. Czerpał z rytmicznej, melodycznej i pełnej wyrazu skarbnicy polskiej muzyki ludowej (w szczególności Śląska i Podkarpacia), dawnej oraz sakralnej.

Będziemy mogli usłyszeć również Pro Memoria, utwór na fortepian i orkiestrę, skomponowany przez kompozytora, pianistę i animatora życia muzycznego – Tadeusza Trojanowskiego, obchodzącego w tym roku jubileusz 40-lecia swojej pracy artystycznej. W swoim dorobku twórczym posiada wiele utworów o zróżnicowanych zestawach wykonawczych, często bardzo klasycznych w formie i ekspresji. Jego kompozycje kojarzą się z muzyką filmową, nastrojową i pełną barw.

Na zakończenie koncertu zabrzmi Suita oparta na motywach muzycznych ze starych polskich seriali filmowych. Melomani będą mogli usłyszeć znane melodie, m.in. tematy z filmów Polskie drogi, Lalka, Janosik, Dom, Czarne chmury.

W tej podróży towarzyszyć orkiestrze będą Aleksandra Demowska-Madejska na altówce, Adam Eljasiński na klarnecie, Michał Drewnowski na fortepianie oraz Wojciech Błażejczyk, który za pomocą elektroniki ubarwi brzmienie instrumentów.

Ceny biletów:

I strefa – bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 18 zł

II strefa – bilet normalny 16 zł, bilet ulgowy 14 zł

Cena biletu w karnecie 14 zł (min. 5 koncertów)

Na zdjęciu: Adam Eljasiński

źródło: Radomska Orkiestra Kameralna

KomentarzeCLOSE
CLOSE