Kameralne Lato – część industry



Tegoroczne Kameralne Lato, które rozpocznie się już 1 lipca to szansa dla wszystkich młodych filmowców. Organizatorzy festiwalu chcą już nie tylko uczyć jak się kręci filmy, ale również wyjść z ambitnym kinem do szerokiej widowni. Stąd w programie część industry zaplanowana na sobotę, 7 lipca w ramach Akademii Zawodowców.

– Chcemy, żeby radomski festiwal był dla młodych twórców nie tylko okazją do pokazania swoich filmów i spotkań z publicznością – mówiła Ada Bogdziewicz z Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego oraz Mazovia Warsaw Film Commission, dyrektor artystyczny festiwalu. – Doskonale zdajemy sobie sprawę z trudności, z jakimi borykają się filmowcy przed debiutem. Scenarzyści nie znają osobiście reżyserów ani producentów i nie wiedzą, w jaki sposób mogą do nich skutecznie dotrzeć. Reżyserzy nie znają młodych, zdolnych scenarzystów, w związku z czym są zmuszeni pisać scenariusze sami. Pytanie – w jaki sposób mają wtedy funkcjonować w zawodzie, skoro przygotowania do debiutu przeciągają się często w długie lata? I wreszcie pytanie kluczowe: jak wybrać producenta, który z jednej strony nie boi się pracy z młodymi reżyserami, a z drugiej – będzie producentem zaangażowanym, kreatywnym i wspierającym?

By odpowiedzieć na te pytania, organizatorzy zaplanowali serię spotkań i paneli. Wszystkie odbędą się w sobotę, 7 lipca w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.

Harmonogram wydarzenia:

– godz. 14.00-15.00
„Jak dotrwać do debiutu, czyli o konkursach dla młodych filmowców”, panel z przedstawicielami konkursów skierowanych do młodych twórców – m.in. KTR Young Creatives, Papaya Young Directors, 48 Hour Film Project i Mazowieckiego Konkursu Scenariuszowego SCRIPT WARS,
– godz. 15.30-16.15
„Małe filmy na wielkim ekranie”, panel z Zofią Horszczaruk, agentem sprzedaży i Justyną Koronkiewicz, agentem sprzedaży i dystrybutorem kinowym filmów krótkometrażowych,

–  godz. 16.30-17.30
„Z kim debiutować?”, panel z producentami: Krzysztofem Szpetmańskim (m.in. „Najlepszy”, „Mistrz świata”), Kubą Kosmą (m.in. „Serce miłości”, „Obce niebo”, „Najmro”), Anną Wydrą (m.in. „Komunia”, „Ayka”, „Niemy”, „Zud”, „Królik po berlińsku”),

– godz. 17.45-18.30
pitchingi scenariuszy, które znalazły się w finale i półfinale SCRIPT WARS – Mazowieckiego Konkursu Scenariuszowego.

Wydarzeniami dedykowanymi i filmowcom, i festiwalowej publiczności, są wykłady otwarte jurorów Konkursu Głównego, czyli Akademia Zawodowców. Autor zdjęć filmowych Arkadiusz Tomiak opowie o specyfice pracy na planie filmu fabularnego (5 lipca). Janusz Chabior wyjaśni różnicę w pracy nad długą i krótką formą filmową z perspektywy aktora (6 lipca). Joanna Kos-Krauze podzieli się swoimi refleksjami na temat partnerstwa w procesie twórczym (7 lipca). Wszystkie spotkania odbędą się w radomskiej „Elektrowni”.

Festiwalowi goście będą mieli również okazję zwiedzić najciekawsze filmowe lokacje w Radomiu. Na wizytę studyjną zabiorą ich przewodnicy ze Stowarzyszenia Droga Mleczna. Celem jest zainspirowanie twórców do powrotu do Radomia ze swoimi przyszłymi projektami filmowymi.

Więcej informacji na temat Kameralnego Lata jest tutaj.

Komentarze



CLOSE
CLOSE