Karty okolicznościowe z przełomu wieków ożywają w bibliotece



Miejska Biblioteka Publiczna organizuje niepowtarzalną wystawę „Najukochańszemu tatusiowi, Drogiej mamie… – karty okolicznościowe z XIX i XX wieku”. Dlaczego warto zobaczyć tę ekspozycję równie piękną, co sentymentalną tłumaczy Marta Trojanowska z Działu Promocji Książki i Biblioteki MBP.

– Na wystawie znajdą się nie tylko tytułowe karty, ale także stare fotografie. Dokumenty będą łączyły nazwiska radomskich kolekcjonerów, a klamrą będzie postać dawnego właściciela tych dokumentów, czyli Marcelego Szafrańskiego. Jednym słowem dużo wątków, które zainteresują nie tylko miłośników historii naszego miasta, ale także miłośników fotografii oraz pięknych przedmiotów. Warto podkreślić, że karty okolicznościowe to przede wszystkim piękne przedmioty. Są to kartki wysyłane przez dzieci Szafrańskiego głównie jemu i jego żonie, bogato zdobione i wypisane dziecięcą kaligrafią – opisywała Marta Trojanowska.

Osobliwością ekspozycji będą karty z albumu fotograficznego należącego do Marcela Szafrańskiego. – Najpiękniejsze jest to, że na jednej wystawie znajdą się dwa rodzaje dokumentów, które kiedyś należały do jednej rodziny. Zdecydowaliśmy się pokazać całe karty albumu. To też jest rzadkość, ponieważ zwykle eksponowane są pojedyncze fotografie. Kolejną ciekawostką, którą pokażemy, będzie zdjęcie-portret samego fotografa. To bardzo cenny i sporadycznie spotykany typ fotografii. My natomiast nie tylko posiadamy takiego białego kruka, ale także wiemy kto jest uwieczniony. Na rewersie zdjęcia znajduje się dedykacja. Tutaj mamy kolejny wątek będący smakowitym kąskiem dla regionalistów, ponieważ na fotografii jest Michał Greim, fotografik, antykwariusz i numizmatyk, który jak się okazuje był spokrewniony z Marcelim Szafrańskim – zdradziła Marta Trojanowska.

Otwarcie wystawy „Najukochańszemu tatusiowi, Drogiej mamie… – karty okolicznościowe z XIX i XX wieku” odbędzie się 23 maja, w środę o godz. 17:00 w sali nr 36 MBP przy ul. Piłsudskiego 12.

Wystawa będzie czynna do 13 czerwca bieżącego roku.

Karty okolicznościowe pochodzą ze zbiorów radomianina Tomasza Staniszewskiego, pasjonata historii Radomia oraz członka Zarządu Stowarzyszenia Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych w Warszawie.

Komentarze