Kaziki 2019 – moc wydarzeń zagryzanych słodkim Kluczem



Początek marca to radomskie Kaziki- święto naszego miasta, któremu patronuje św. Kazimierz. W tym roku Kaziki potrwają aż półtora tygodnia, a w bogatym harmonogramie imprezy znalazły się mi.in. spektakle, koncerty, wernisaże oraz wydarzenia wpisane już w tradycję Radomia takie jak Bieg Kazików, przyznanie Narody Św. Kazimierza, Muzyczne Kaziki czy Wielki Test o Radomiu.

Kaziki, których organizatorem jest „Resursa Obywatelska” w tym roku odbędą się w dniach 1-10 marca br. – Kaziki, czyli święto ku czci patrona Radomia i Litwy rozpoczniemy trochę nietypowo, bo spektaklem uczniów z PSP nr 4 im. św. Kazimierza. W piątek odbędzie się również gra terenowa oparta o rzeźby-symbole Radomia, a popołudniu dwa ciekawe wernisaże: fotograficzny Jerzego Kutkowskiego oraz graficzny Grety Grendaitė – opisuje Marcin Kępa, kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego „Resursy” (więcej na temat piątkowych wernisaży dowiesz się tutaj).

– W sobotę również czeka nas dużo atrakcji. Od godz. 13 do 16 będzie można podziwiać rzeźbę Matki Bożej, najstarszy i najcenniejszy zabytek Radomia. Popołudniu w „Resursie” odbędzie się spotkanie z rycerzami, a o godz. 17 koncert finałowy i wręczenie nagród w ramach Muzycznych Kazików. W tym roku zainteresowanie konkursem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Myślę, że czeka nas dawka wspaniałej muzyki – zapewnia Marcin Kępa.

„Kto w święto Kazimierza Królewicza słodkie Klucze pożywać będzie, ten za Jego przyczyną i rozum i szczęście niebieskie posiędzie”.

Główne wydarzenia Kazików 2019 koncentrują się w niedzielę i poniedziałek, 4 marca, czyli w dzień św. Kazimierza. – Niedzielę rozpoczniemy spektaklem uczniów PSP nr 22. Tego dnia odbędzie się VI Wielki Test Wiedzy o Radomiu, do którego zgłosiło się 26 drużyn. Zapraszamy na to wydarzenie wszystkich radomian również po to, by pokibicować i obejrzeć oprawę artystyczną. Niedzielę zwieńczy koncert „Prymacka biesiada” oraz wręczenie Nagrody Św. Kazimierza, do których nominowanych zostało w tym roku 8 podmiotów.

W poniedziałek wyruszy „Korowód ku czci Królewicza Kazimierza”, który przejdzie z Idalina pod Urząd Miejski. O godz. 13 pan profesor Dariusz Kupisz wygłosi w „Resursie” wykład pt: Historia Cię szuka”. Poniedziałek zakończy msza święta koncelebrowana przez bp. Henryka Tomasiak.

Ciekawe i ważne wydarzenie Kazików zaplanowane jest na wtorek. O godz. 17 odbędzie się promocja wydawnictwa i albumu powstałych w związku z 550-lecia przybycia bernardynów do Radomia. Tegoroczne Kaziki kończą się w niedzielę, 10 marca XII Biegiem Kazików o Puchar Prezydenta Miasta Radomia. – Na wszystkie wydarzenia serdecznie zapraszamy. W tym roku Radom został Stolicą Kultury Mazowsza, stad program Kazików jest tak bogaty – dodaje Marcin Kępa.

Ewa Brzezińska, Marcin Kępa

Ciekawostką związaną z Kazikami są Klucze św. Kazimierza – słodkie wypieki w kształcie klucza w smaku przypominające chałkę. Przygotowywane są tylko na tę okazję, a legenda głośni, że „kto w święto Kazimierza Królewicza pożywać je będzie, ten za Jego przyczyną i rozum i szczęście niebieskie posiędzie”.

– Piekarze radomscy zrzeszeni w cechu aktywnie uczestniczą w organizacji Kazików. Jedną z form jest wypiekanie z ciasta drożdżowego symbolicznych Kluczy św. Kazimierza. Radomscy piekarze wspierają także organizację Kazików finansowo oraz poprzez uczestniczenie w imprezach: w Wielkim Teście o Radomiu oraz w Biegu Kazików – mówi Ewa Brzezińska z Cechu Piekarzy w Radomiu.

Nominowani do Nagrody im. św. Kazimierza za 2018 rok (w kolejności alfabetycznej): Klasztor oo. Bernardynów w Radomiu, Jarosław Kowalik, Dariusz Kupisz, Elżbieta Orzechowska, Portal „Radom.Retrospekcja”, Stowarzyszenie „Droga Mleczna”, Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum, Łukasz Wykrota.

Laureat Nagrody im. Św. Kazimierza za 2018 rok ogłoszony zostanie w „Resursie” w niedzielę, 3 marca br. po zakończeniu VI Wielkiego Testu Wiedzy o Radomiu, o godz. 17:00.

Komentarze



CLOSE
CLOSE