full screen background image
Search

Kłamstwo w imię… miłości!


W świecie, gdzie kłamanie jest sztuką równie wyrafinowaną jak miłość, nie ma miejsca na zbędne sentymenty. Jest za to sporo przestrzeni na wyśmiewanie cwanych oszustów, takich jak grany przez Jeana Dujardina w „Sztuce kłamania” kapitan Neuville. Przystojnemu laureatowi Oscara, znanemu z „Artysty” czy „Niewiernych”, gdzie z równym brakiem skrupułów zdradzał i lawirował, partneruje Mélanie Laurent. Wciela się w równie przebiegłą (jednak w słusznej sprawie!) Elisabeth. Jej bohaterka, jak mówi aktorka „jest feministką wyprzedzającą swoje czasy”. Gwiazdy opowiadają o tym, dlaczego wzięli udział w tym filmie i o kreowanych przez nich postaciach. Pełna kłamstewek w imię miłości komedia już w kinach!

Jean Dujardin podkreśla nie tylko komediowe walory „Sztuki kłamania”, ale też obecne w filmie wyśmianie wad współczesnego społeczeństwa, co sprawia, że film jest bardzo aktualny i uniwersalny. Film porusza tematy bardzo współczesne: nasze przywiązywanie wagi do wyglądu, pogoń za pieniędzmi… Można w nim odnaleźć naszą obsesję na punkcie naszego wizerunku, popisywania się, posiadania pieniędzy. „Sztuka kłamania” jest pełna ukłonów w stronę XXI wieku i tego, co w nim też niechlubne: gonitwy za pieniądzem, dążenia do celu po trupach, wspinania się po szczeblach kariery zawodowej czy społecznej bez względu na cenę. Te rzeczy, niestety, nigdy nie wychodzą z mody – mówi aktor.

Melanie Laurent, znana z „Bękartów wojny” czy „Debiutantów” opowiada o tym, że długo nie chciała zmierzyć się z rolą komediową oraz zdradza co przekonało ją do udziału w tym właśnie projekcie. Uświadomiłam sobie, że „Sztuka kłamania” jest moją pierwszą komedią i że przez te wszystkie lata bycia aktorką prawdopodobnie bałam się ocierać się o ten gatunek. Po prostu czekałam na rolę Elisabeth Beaugrand. Zawsze pociągało mnie granie kobiet o silnych osobowościach i przekonaniach. Tutaj Elisabeth jest rzeczywiście feministką wyprzedzającą swoje czasy, potrafi się bronić, jest także artystką na swój własny sposób. I do tego jest zabawna, choć wcale nie stara się być – podkreśla Laurent.

Co wyniknie z tej mieszanki charakterów, oszustw i zakręconej fabuły? Z pewnością coś romantycznego i niespodziewanego.

Kto potrafi lepiej kłamać, kobiety czy mężczyźni? Wszystko się rozstrzygnie, kiedy rozbrajająco przystojny zdobywca Oscara – Jean Dujardin („Artysta”, „Facet na miarę”) wyzwie na oszukańczy pojedynek piękną gwiazdę Quentina Tarantino – Mélanie Laurent („Bękarty wojny”, „Iluzja”) w nowej komedii Laurenta Tirarda – reżysera hitów: „Mikołajek” i „Facet na miarę”. Jednym z autorów scenariusza jest Grégoire Vigneron, współtwórca produkcji „Kobieta na Marsie, mężczyzna na Wenus”. Kłamanie to prawdziwa sztuka, a oni znają się na tym najlepiej. Wszystko oczywiście w imię… miłości!

On – kapitan Neuville (Jean Dujardin), jest pozbawionym skrupułów, przebiegłym… tchórzem. Ona – Elisabeth (Mélanie Laurent), to szczera, rozważna i honorowa siostra niewinnej Pauline, czyli narzeczonej oficera. Pewnego dnia mężczyzna musi pilnie wyjechać, ale zapewniając ukochaną o swoim uczuciu, obiecuje, że będzie do niej często pisał. Niestety żaden jego list nigdy nie dociera do zrozpaczonej Pauline. Elisabeth postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i, podszywając się pod niesłownego Neuville’a, zaczyna pisać do porzuconej narzeczonej fałszywe wiadomości. Pewnego dnia kapitan niespodziewanie powraca do domu. W trosce o wrażliwe serce Pauline, Neuville i Elisabeth zmuszeni są brnąć w kolejne kłamstwa. Kobieta i mężczyzna prześcigają się w coraz bardziej wymyślnych historiach, a ich finezja nie zna granic. W kłamstwach jednak łatwo można się pogubić.

Oficjalny zwiastun komedii:

„Sztuka kłamania” już w kinach!

Gatunek: komedia

Produkcja: Francja, 2018

Reżyseria: Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Wakacje Mikołajka”, „Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości”, „Mikołajek”)

Scenariusz: Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Wakacje Mikołajka”, „Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości”, „Zakochany Molier”), Grégoire Vigneron („Facet na miarę”, „Wakacje Mikołajka”, „Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości”, „Kobieta na Marsie, mężczyzna na Wenus”)

Obsada: Jean Dujardin („Facet na miarę”, „Wilk z Wall Street”, „Niewierni”, „Marsylski łącznik”, „Artysta”), Mélanie Laurent („Iluzja”, „Debiutanci”, „Bękarty Wojny”, „W rytmie serca”), Noémie Merlant, Féodor Atkine („Dziecko Rosemary” – serial TV, „Wspaniała”, „Aleksander”, „Ronin”), Christian Bujeau („Alibi.com”, „Goście, goście”)

źródło: materiały prasowe

KomentarzeCLOSE
CLOSE