full screen background image

Koncert „Totus Tuus – CałyM Twój” – kantata w radomskiej katedrzeMazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury zaprasza na wykonanie kantaty „Totus Tuus – CałyM Twój”, skomponowanej przez Jakuba Milewskiego do libretta Jerzego Binkowskiego. Koncert odbędzie się w piątek, 2 listopada br. o godz. 20.00 w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.

Orkiestra symfoniczna, chór i soliści

W koncercie wystąpią wybitni soliści, znani dobrze z innych projektów muzycznych: Natalia Piotrowska, Zosia Nowakowska, Michał Gasz i Janusz Kruciński. Towarzyszyć im będzie Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego oraz dwa połączone chóry: Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej i chór „Tibi Domine”, a wszystko to pod dyrekcją samego kompozytora – Jakuba Milewskiego. Rolę Narratora przyjął autor libretta – Jerzy Binkowski. W koncercie weźmie udział blisko 80 artystów.

„Tajemnica Eucharystii – Kantata Przemienienia”

Kantata „Totus Tuus – CałyM Twój…” to najnowszy utwór Jakuba Milewskiego – jednego z najmłodszych polskich kompozytorów i dyrygentów, który w swoim dorobku artystycznym ma już wiele docenionych na polskim rynku muzycznym produkcji. Jedną z najważniejszych jest „Tajemnica Eucharystii – Kantata Przemienienia” (do libretta Jerzego Binkowskiego). To pierwsza muzyczna opowieść o Cudzie z Sokółki, napisana na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów, a wydana na płycie CD i DVD przez Edycję św. Pawła. Do współpracy przy Kantacie „Totus Tuus – CałyM Twój…” Milewski ponownie zaprosił poetę – Jerzego Binkowskiego.

Pamięć o św. Janie Pawle II

Kantata „Totus Tuus – CałyM Twój…” jest rodzajem wędrówki przez życie, widzianej z perspektywy Matki, Matki przeżywającej życiowe rozterki i Maryi – Tej, której zawierzył całe swoje życie św. Jan Paweł II w słowach „Totus Tuus”. Tytuł Kantaty Milewskiego ściśle nawiązuje do tej dewizy Papieża, a poprzez dodanie archaicznego tłumaczenia „CałyM Twój” autorzy podkreślili, iż św. Jan Paweł II pochodził z Rodu Słowian i był z nim związany do ostatnich dni swojego ziemskiego pielgrzymowania. Wielka litera M symbolizuje Maryję i odnosi się do papieskiego herbu. Kantata, w zamierzeniu jej twórców, ma nie tylko pełnić rolę edukacyjną dla młodego pokolenia, ale przede wszystkim pielęgnować pamięć o św. Janie Pawle II w 40. rocznicę Jego wyboru na Stolicę Piotrową.

Jakub Milewski

Jakub Milewski jest kompozytorem, który łączy przeróżne style muzyczne: muzykę filmową, gospel, symfoniczną. Jego największym atutem jest tworzenie melodyjnych tematów, które słuchaczy wzruszają i ekscytują swoją radosną dynamiką. Poezja liryczna Jerzego Binkowskiego omija banał religijny na rzecz niespotykanych form litanii, miłosnych duetów, czy głębokich filozoficznych refleksji. Duet Binkowski-Milewski już nie raz zaskoczył niejednoznacznością swojej twórczości, która inspiruje i wzrusza zarówno młodych, jak i starszych słuchaczy. Najnowsza Kantata jest kolejnym niezwykłym etapem w twórczości tych dwóch Artystów.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Organizatorem koncertu jest Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie, a współorganizatorami: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” oraz Katedra pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.

Koncert pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Radomia – Radosława Witkowskiego. Patronat honorowy nad cyklem koncertów objął Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik Struzik.

Patronat honorowy nad cyklem koncertów objął Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik.

Komentarze