Jan Kondrak i Mirosław Czyżykiewicz wystąpią w ramach 28 Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję Łaźnia 2021
„Pieśni Kresów Naszych” – koncert piosenek autorskich Jana Kondraka i Adama Szabata utrzymany w konwencji na dwa głosy męskie i gitarę. Większości kompozycji towarzyszy klimat nostalgii. Z jednej strony to osobiste wyznania, pełne tęsknoty za czasem minionym, za ludźmi, którzy odeszli, za miejscem dziecięcych zabaw, z drugiej zaś opowieści o tragicznej historii kresów i zwyczajnym człowieku w nią wplątanym. Nietuzinkowe teksty i chwytające za serce melodie okraszone są dodatkowo barwnymi opowieściami autorów, którzy czasem występują w roli świadków historii. Istotnym elementem tego wydarzenia jest akompaniament Waldemara Korzeniowskiego wcielającego się jednocześnie w rolę dyrygenta.
O artystach
Jan Kondrak – absolwent polonistyki UMCS. Autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Tłumacz, publicysta i prozaik. Współzałożyciel i jeden z liderów Lubelskiej Federacji Bardów. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, laureat Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu (za tekst) i świnoujskiej FAMY. Ceniony autor i kompozytor. Pisze dla siebie i innych, na przykład dla Marka Dyjaka. Ma na koncie jedenaście płyt z LFB i osiem solowych. Występuje w konwencji na głos męski i gitarę, ewentualnie z towarzyszeniem dwóch, trzech akompaniatorów. Sięga po klasykę piosenki autorstwa Leonarda Cohena, Boba Dylana, Edwarda Stachury, Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Stinga, Jacka Kaczmarskiego. Uroda głosu predestynuje go szczególnie do wykonywania romantycznych ballad, tchnących pobliskim stepem i wolnością, zaś temperament osobisty popycha go do kabaretowego sposobu prowadzenia koncertów.
Adam Szabat – wokalista, kompozytor, autor tekstów piosenek. Trener wokalny. Członek Hrubieszowskiego Towarzystwa Muzycznego. Współzałożyciel hrubieszowskiego Teatru Piosenki Młyn. Laureat m.in: Lubelskiego Festiwalu Piosenki Autorskiej i Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Metamorfozy Sentymentalne”, Ogólnopolskiego Festiwalu Bardów „Ballada o…” w Chełmie, Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję „Łaźnia” w Radomiu, Festiwalu Polskiej Piosenki im. Kazimierza Grześkowiaka „Południca” w Chorzowie, Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej „YAPA” w Łodzi, dwukrotny finalista Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie. Obdarzony ciepłym, mocnym i melodyjnym głosem. Ma na koncie trzy płyty z Teatrem Piosenki Młyn.
Waldemar Korzeniowski – uniwersalny i wrażliwy gitarzysta, wokalista, z muzyką związany od urodzenia. Uwielbia jazz, swing, smooth jazz i muzykę disco z lat 80’ oraz poezję śpiewaną. Współzałożyciel lubelskich składów (Walter Band, Syjon), od wielu lat związany z muzyką chrześcijańską. Członek Teatru Piosenki Młyn.
Jan Kondrak zagra dla radomskiej publiczności w piątek, 14 maja. Początek koncertu „Pieśni Kresów Naszych” o godz. 17.
Wystąpią Jan Kondrak & Adam Szabat. Na gitarze: Waldemar Korzeniowski
PREMIERA ONLINE facebook i YouTube Łaźni.
Natomiast w sobotę, 15 maja o godz. 17 wystąpi Mirosław Czyżykiewicz w koncercie „The best of”
Współpraca: Magdalena Czyżykiewicz-Janusz
PREMIERA ONLINE facebook i YouTube
O artyście
Mirosław Andrzej Czyżykiewicz (ur. 1 marca 1961 w Gorlicach) – polski pieśniarz, gitarzysta, poeta, kompozytor, artysta grafik. Przedstawiciel nurtu polskiej piosenki literackiej i poezji śpiewanej, w swojej twórczości prezentujący refleksyjne podejście do życia jako do tematu. Jako muzyk (wokalista i gitarzysta) debiutował w rodzinnym mieście w zespole Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki. Z tą formacją w 1981 r. trafił na Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie. Obecnie artysta podkreśla swój mocny związek z tym festiwalem oraz samym miastem, do którego często wracał, zdobywając nowe doświadczenia muzyczne. Warto przypomnieć, że Mirosław Czyżykiewicz wpisał się również w historię radomskiej „Łaźni”, goszcząc dwukrotnie na przełomie wieków jako gwiazda Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję.
Związany był z Programem 3 Polskiego Radia i audycją Macieja Zembatego „Zgryz”(1986-1987), do której trafił dzięki Andrzejowi Garczarkowi. Debiutancka płyta Mirosława Czyżykiewicza pt. Autoportret I była pierwszą z dwóch wydanych w 1989 r. w ramach akcji „Płyta dla autora” organizowanej przez Program 3. Drugą wydaną w tej serii była Płyta Andrzeja Garczarka, gdzie w utworze otwierającym, zatytułowanym Zamojszczyzna, Mirosław Czyżykiewicz zagrał na harmonijce.
Dwa kolejne albumy Czyżykiewicza zostały nagrane w studiach Polskiego Radia. Wiosną 1993 zarejestrowano program „Świat widzialny” oparty na wierszach Josifa Brodskiego (głównie przekłady autorstwa Stanisława Barańczaka). Materiał znany był już publiczności XIX Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. W ich ramach, „Świat widzialny, czyli siedemnaście wierszy Josifa Brodskiego” został zaprezentowany w formie recitalu w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. Efekty sesji nagraniowych prezentowano na antenach Programów 2 i 3 Polskiego Radia. „Świat widzialny” ukazał się dopiero w sierpniu 2000 r. na albumie Superata, odświeżony w Studiu S-4 Polskiego Radia.
Superatę poprzedziła płyta Ave nagrana w październiku 1997 w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, wydana niemal dwa lata później, tj. w lipcu 1999. Na album złożyły się wiersze Mirosława Czyżykiewicza, Josifa Brodskiego, Thomasa Hardy’ego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
W 1993 r. reprezentował Polskę na międzynarodowym Przeglądzie Form Teatralnych w Antwerpii (Belgia). W 1995 i 1996 wziął udział w koncercie „Kraina Łagodności” w ramach KFPP w Opolu. Stale współpracuje z Ogólnopolskimi Spotkaniami Zamkowymi „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie oraz Studenckim Festiwalem Piosenki w Krakowie.
Użyczał swojego głosu w spektaklach TV. Stale współpracuje z Jerzym Satanowskim. Wziął udział w projekcie Antoniego Murackiego Świat według Nohavicy (2008) oraz w nagrywaniu albumu Szukamy Stajenki (2008) złożonego z kolęd i pastorałek autorstwa Jacka Kaczmarskiego.
W programie „The Best of” znajdą się zarówno utwory zaliczane do klasyki Mirka tj. Ave, Sam na Sam, Giną ludzie, Bieg lat, Tańcz!, ale też utwory ze spektakli Jerzego Satanowskiego, Konie narowiste, Biała Lokomotywa czy Para nasycona z Zanim będziesz u brzegu z Hanną Banaszak, oraz oczywiście adaptacje muzyczne wierszy Josifa Brodskiego.