Koniec awantury o Wojska Polskiego – przetarg ogłoszony



Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji ogłosił przetarg na przebudowę Alei Wojska Polskiego, ulicy Zwolińskiego, ronda Popiełuszki oraz odcinka ulicy Żółkiewskiego. Na oferty MZDiK czeka do 8 maja. Zwycięzca przetargu będzie miał czas na wykonanie prac do września 2020 roku. Jest to dobra wiadomość zarówno dla zmotoryzowanych radomian, jak i mieszkańców zmęczonych politycznymi przepychankami

Aleja Wojska Polskiego od zeszłego roku była jednym z tematów sporu między radnymi a władzami miasta. Ogłoszenie przetargu zwiastuje koniec swoistej gry w ping-ponga, która nigdy nie bawiła, lecz męczyła zwłaszcza nas- radomian. Jak podkreślał prezydent Radosław Witowski, to moment zwieńczający ciężką pracę całego zespołu.

Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia tej inwestycji. Zgłosiliśmy do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej zgłoszenie przetargu na przebudowę Alei Wojska Polskiego. Mam nadzieję, że to utnie już wszelkie spekulacje i niepotrzebne straszenie, że nie ma dofinansowania.

Przebudowa Alei Wojska Polskiego i ulicy Żółkiewskiego to inwestycja, która w 80-procentach zostanie sfinansowana z budżetu państwa. Kwota 93 milionów złotych ma być przekazywana miastu w trzech transzach. W tym roku będzie to ponad 28 mln złotych. Dofinansowanie zatem jest i to niebagatelne. Jedyne czego nadal nie ma to zgody między radnymi a władzami miasta.

Więcej na temat awantury o al. Wojska Polskiego znajdziesz tutaj

Projekt przebudowy Alei Wojska Polskiego obejmuje jej rozbudowę, w tym budowę nowych wiaduktów nad torami kolejowymi, a także ulicy Żółkiewskiego od linii kolejowej nr 8 do ronda Popiełuszki. Na obu tych odcinkach, kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie. Planowana jest też rozbudowa ronda Popiełuszki oraz przebudowa ulicy Zwolińskiego od ronda do granicy miasta.

Po przebudowie cała Aleja Wojska Polskiego, od placu Matki Bożej Fatimskiej, aż do ronda Popiełuszki, będzie mieć dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Przy skrzyżowaniach będą też dodatkowe pasy dla pojazdów skręcających. Tak samo ma wyglądać ulica Zwolińskiego od ronda Popiełuszki do granicy miasta (wylotówka w kierunku Puław i Lublina), a także fragment ulicy Żółkiewskiego od ulicy Holszańskiej (dawnej Rodziny Ziętalów) do ronda Popiełuszki. Wszystkie te drogi będą miały podobną szerokość jak pozostała część ulicy Żółkiewskiego, czyli drogi krajowej numer 9. Samo rondo Popiełuszki, nazywane potocznie kozienickim, będzie powiększone do rozmiarów ronda Narodowych Sił Zbrojnych, zwanego potocznie warszawskim. Przy każdej z tych dróg będą udogodnienia dla pieszych i rowerzystów.

Informacje na temat dofinansowania al. Wojska Polskiego są tutaj

Komentarze