full screen background image

Kontrola przez aplikacjęOkoło 6 tysięcy Mazowszan przebywa na przymusowej kwarantannie. Osoby te nadzoruje policja, która apeluje o zainstalowanie aplikacji. Chodzi o telefoniczną, darmową aplikację „Kwarantanna domowa”. Dzięki niej służby mogą w łatwy i bezpieczny sposób sprawdzić, czy chorzy lub potencjalni zakażeni koronawirusem pozostają w domowej izolacji

Mazowiecka policja apeluje o korzystanie z telefonicznej aplikacji „Kwarantanna domowa”. Dotyczy to osób, które w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem przebywają w domowej izolacji. Potencjalni zarażeni, skierowani na przymusową kwarantannę są codziennie sprawdzani przez funkcjonariuszy. Na Mazowszu jest ok. 6 tysięcy takich osób. Dzięki aplikacji policjanci nie muszą sprawdzać ich osobiście – tłumaczy podinspektor Katarzyna Kucharska, z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Kontrola przez aplikację polega na wysłaniu zdjęcia osoby objętej kwarantanną do służb. Pomaga też w wezwaniu pomocy. Dzięki aplikacji m.in. można zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej, który w uzasadnionych sytuacjach dostarczy leki, czy artykuły spożywcze. Aplikacja informuje też o aktualnym stanie epidemii. Jak podkreśla podinspektor Kucharska – można z niej korzystać za darmo.

Na chwilę obecną mazowiecka policja nie odnotowała żadnego przypadku wyłudzenia pieniędzy od rzekomych operatorów aplikacji.

Aplikację „Kwarantanna domowa” stworzyło Ministerstwo Cyfryzacji.

Komentarze