Gmina Kowala, która ma ciekawą historię, bogatą kulturę i tradycję. Graniczy z Radomiem oraz gminami Skaryszew, Orońsko, Wierzbica i Wolanów. Jak zapewnia jej wójt, to dobre miejsce do życia
Obecnie na terenie gminy Kowala mieszka około 12 tys. mieszkańców. Gminę tworzy 19 sołectw w skład których wchodzi 26 miejscowości.
– Położenie geograficzne gminy, w bezpośredniej bliskości Radomia oraz dogodnych szlaków komunikacyjnych, daje szczególne możliwości rozwoju głównie w sferze usług. Południowy obszar gminy to region z przewagą gospodarstw rolnych, w którym obok tradycyjnych gospodarstw wzrasta ilość specjalistycznych ferm hodowlanych oraz producentów owoców i warzyw. Spośród kilkuset przedsiębiorstw zarejestrowanych na terenie gminy najważniejsze znaczenie mają firmy transportowe, piekarnie i wytwórcy mebli – mówi Tadeusz Osiński, wójt gminy Kowala.
Na jej terenie gminy swoje siedziby mają: Urząd Gminy, Urząd Pocztowy, Bank Spółdzielczy, Gminne Centrum Informacji, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Ośrodek Integracji Środowiskowej „Szansa”, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, pięć publicznych szkół podstawowych, publiczne gimnazjum, publiczne przedszkole, publiczna biblioteka, sześć kościołów parafialnych, apteka oraz cztery jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.
Od kliku lat gmina notuje zwiększoną liczbę mieszkańców. Uzbrojone działki od strony Radomia są wykupione. Wiele osób z Radomia buduje swoje domy na terenie tej gminy.
W gminie działa kilka klubów sportowych, m.in.: Zorza Kowala, LUKS Kowala, UKS Judo Kowala, UKS „GIM” Parznice, UKS Lider. Dominującymi dyscyplinami są: piłka nożna, tenis stołowy, siatkówka oraz judo.
Miłośnicy jazdy na rowerze mogą skorzystać z tras rowerowych poprowadzonych drogami i polnymi ścieżkami lub odbyć piesze wycieczki przez malownicze tereny gminy Kowala. Krajobraz kulturowy gminy uzupełniają kapliczki, krzyże i figury przydrożne, które można spotkać na jej terenie.
Warto zobaczyć
W gminie Kowala jest także kilka zabytków, np. kościół parafialny p.w. św. Wojciecha w Kowali czy modrzewiowy kościół w Bardzicach, który został wzniesiony w latach 1771 – 1773 przez podkomorzego czerskiego Pawła Boskiego dziedzica Białobrzegów, chorążego i podkomorzego ziemi czerskiej. A w latach 1955-1956 został odkupiony przez parafię w Bardzicach i „przywędrował” z Białobrzegów wraz z wyposażeniem.
Na uwagę zasługuje również dom pamięci ks. Romana Kotlarza, który został utworzony w dawnej plebanii w Pelagowie. W Pelagowie ks. Roman Kotlarz, legendarny kapelan Radomskiego Czerwca 76’, mieszkał od 1961 roku.
– Budynek został wyremontowany. Od 2014 roku znajduje się w nim małe muzeum, gdzie eksponowana jest stała ekspozycja pod nazwą „Ksiądz musi zaprzestać…” poświęcona życiu ks. Romana Kotlarza oraz zdjęcia i pamiątki związane z osobą niezłomnego kapłana – tłumaczy Tadeusz Osiński.
Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 11-16.
Fot. kowala.pl