Król SAM-ów w Muzeum Wsi RadomskiejMuzeum Wsi Radomskiej powiększyło kolekcję maszyn rolniczych o pojazd  SAM 18 KM o bardzo oryginalnej konstrukcji

Dział techniki rolniczej radomskiego skansenu wzbogacił się o nowy eksponat. To najwyższej klasy traktor Super SAM 18 KM. Maszyna została skonstruowana przed trzydziestu laty przez konstruktora Benedykta Sielatyckiego ze Zduńskiej Woli. Jak informuje, Tomasz Dzikowski, opiekun muzealnej kolekcji SAM-ów w Muzeum Wsi Radomskiej, jest to ciągnik, który przewyższa pod kątem technicznym wszystkie amatorskie traktory w Polsce. 

 

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Muzeum Wsi Radomskiej: „Super SAM 18 KM jest napędzany silnikiem wysokoprężnym, dwucylindrowym widlastym, chłodzonym powietrzem, typu 2KVD 9SVL o mocy 18 KM, pochodzącym z nośnika narzędzi RS-09 produkowanego do 1968 roku w ówczesnej Niemieckiej Republice Demokratycznej. Skrzynia biegów własnego projektu i wykonania, 6-przełożeniowa z reduktorem, podobnie most napędowy ze zwolnicami na końcach półosi. Zespoły te wraz z silnikiem połączone są w jeden samonośny blok. Wałek przekaźnika tylny dwubiegowy, o obrotach niezależnych 540 obr./min. i 750 obr./min., między osiami wałek do napędu kosiarki. Hydraulika 3-sekcyjna – obsługuje tylny podnośnik narzędzi w układzie standardowym TUZ, spychacz czołowy oraz ramię kosiarki bocznej listwowej. Zawieszany na podnośniku siewnik 4-rzędowy jest maszyną otrzymującą napęd mechanizmu od kółek jezdnych. Hamulce zasadnicze mechaniczne działające na półosie napędowe, rozdzielne. Ciągnik jest wyposażony we wszystkie wymagane przepisami światła i sygnały. Po badaniach technicznych został dopuszczony do ruchu drogowego”. – Nowy nabytek skansenu to maszyna, która została stworzona według własnego projektowania zespołów napędowych – opowiada Dzikowski. 

Ciągnik Super SAM 18 KM został zakupiony dzięki dotacji celowej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Film: YouTube.com/Muzeum Wsi Radomskiej

 

Fot. Muzeum Wsi Radomskiej

KomentarzeCLOSE
CLOSE