ks. Stanisław Drąg – Jesień życiaks. Stanisław Drąg – wystawę malarstwa i rysunku „Jesień życia” można oglądać w Lipskim Centrum Kultury

Lipskie Centrum Kultury przygotowało kolejną wystawę dzieł znanego artysty ks. Stanisława Drąga. Ekspozycja nosi tytuł „Jesień życia” i określana jest przez samego artystę wystawą jego życia.

Wystawa poświęcona jest tej epoce życia człowieka, którą w potocznych przekonaniach nie uważa się za czas szczególnie wyczekiwany. Ksiądz Stanisław za pomocą swej sztuki stara się korygować ten stereotyp ukazując w obrazach i rysunkach piękno i wartość starości jako czasu zwieńczenia życia ludzkiego, posiadającego wartość i godność, łączącego w sobie pełen zestaw barw i odcieni podobnie jak dzieciństwo, młodość i wiek dojrzały. Przykładem takiej postawy – pełnego człowieczeństwa – jest papież Jan Paweł II, którego obecność artysta szczególnie uwzględnia w swojej wystawie.

Wśród prezentowanych dzieł przeważają portrety. Warto odwiedzić wystawę, aby poznać piękno w kolejnym jego wymiarze.

O ks. Stanisławie:

Stanisław Drąg urodził się w 1941 r. w Kałkowie k. Ciepielowa. Po ukończeniu Liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (1960 r.) odbył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu (1960-1966). Święcenia kapłańskie przyjął 5 VI 1966 r. w Radomiu, w kościele pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Po roku pracy duszpasterskiej w parafii Skrzynno podjął studia z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1968-1970). Równocześnie uczęszczał na wykłady z historii sztuki, a także zajęcia z rysunku i kompozycji u prof. Antoniego Michalaka. Konserwacji zabytków uczył się u prof. Rudolfa Kozłowskiego. Od 2004 do 2016 r. ksiądz Stanisław był proboszczem parafii pw. Św. Trójcy w Grabowie nad Pilicą. Swoje prace prezentował m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Seminarium Duchownym w Sandomierzu, Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Zamku Książ koło Wałbrzycha.

W 2019 r., w zamkowej galerii „Podziemie” w Liwie, gościła wystawa ikon jego autorstwa. 8 października 2019 roku w Łomży. Ks. Stanisław Drąg został wyróżniony za upowszechnianie ikonoznawstwa w kulturze polskiej. Ks. Stanisław Drąg od 53 lat pisze ikony. Jego dorobek malarski obejmuje około dwa tysiące ikon. Na swoim koncie około 120 wystaw i liczne inicjatywy w Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest założycielem szkoły pisania ikon w Grabowie nad Pilicą. Jego ikony prezentowane są w muzeach, powiatowych bibliotekach i miejskich ośrodkach kultury (m.in. w Radomiu, Lipsku, Zwoleniu Ostrowcu Świętokrzyskim, Warce, Książu, Kozienicach, Szydłowcu).
Prace Ks. Stanisława Drąga były już wielokrotnie w Lipskim Centrum Kultury i zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Wystawa „Jesień życia” ks. Stanisława Drąga prezentowana jest w Galerii Piaskowiec i sali wystawienniczej Lipskiego Centrum Kultury. Ekspozycję można zwiedzać do 31 sierpnia w dni powszednie w godzinach pracy instytucji.

Komentarze