Książka na weekend – Mężczyzna w białych butachMężczyzna w białych butach to książka inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które na początku lat 90. wstrząsnęły Polską

Powieść – Mężczyzna w białych butach – napisali Michał Larek i Waldemar Ciszak. Książka została wydana w sierpniu 2016 roku przez wydawnictwo Czwarta Strona.

Poleca Anna Pruska, kierownik Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.

O książce:

– W tej książce autorzy podjęli się rekonstrukcji prawdziwej historii – mówi Anna Pruska.

Rok 1991. Na poznańskim blokowisku niepozornie wyglądający mężczyzna zaczepia nastoletnich chłopców. Mężczyzna wymyśla pretekst, żeby dostać się do ich mieszkań. Nic nie podejrzewający chłopcy, wprowadzają go do domu. Ten zaś wykorzystując ich naiwność, okrada mieszkanie, czasami wykorzystuje ich seksualnie i zabija. Zabija, dusząc zaciąga na szyi pętlę z mokrego ręcznika.

Mężczyzna w białych butach – trzyma w napięciu mocniej niż jakikolwiek kryminał i wciąga bardziej niż najlepsze reportaże. – Czyta się ją prawie na jednym wdechu, cały czas mając gulę w gardle. Zapewniam, że jeszcze długo po odłożeniu książki, czytelnik będzie się zastanawiał, dlaczego „ręcznikowy dusiciel” zabijał kilkunastoletnich, nic nie winnych mu chłopców, pozostawiając w widocznym miejscu informację – ZEMSTA – dodaje Anna Pruska.

Czytelnik zastanawia się na kim się mścił? Jak bardzo był skrzywdzony w dzieciństwie? Bo przecież musi być jakieś wytłumaczenie, dlaczego w tak wyrachowany i przerażający sposób mordował te dzieci.

Kiedy został schwytany, nie umiał odpowiedzieć. Twierdził, że lubi dzieci.

Autorzy wychodząc poza ramy gatunku, przedstawiają historię głośnych zbrodni seryjnego mordercy.


Bohaterowie z krwi i kości, tajemnica psychiki „Dusiciela” oraz brawurowo poprowadzona fabuła sprawiają, że emocje buzują jak podczas oglądania magazynu kryminalnego „997”. Nawet na krok nie odstępujemy mordercy i depczących mu po piętach policjantów. Ale czy uda się wygrać wyścig z czasem i uratować chociaż jedno niewinne życie?

Książka – Mężczyzna w białych butach – to dokument i kryminał w jednym. Rewelacyjne połączenie. Dalej niż kryminał, głębiej niż dokument…

Komentarze