full screen background image
Search

Książka na weekend – M. Oklejak – Cuda wianki


Dziś w audycji Książka na weekend w Radiu Radom polecamy książkę Marianny Oklejak – Cuda wianki, Polski folklor dla młodszych i starszych oraz Cuda niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych.

Poleca Marta Trojanowska, z działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.

Cuda wianki, Polski folklor dla młodszych i starszych

Książka – Cuda wianki, Polski folklor dla młodszych – została wydana w 2015 roku przez wydawnictwo Egmont Polska. Polska Sekcja IBBY nominowała ją do nagrody graficznej w Konkursie Książka Roku 2015.

Wiosna i zakochana para. Oświadczyny, ślub, wesele. Rodzi się dziecko. Rośnie. Rodzice zostają dziadkami. Przychodzi zima. Życie zatacza krąg, a pory roku zmieniają się w znajomym rytmie. Piękna i malownicza książka Marianny Oklejak opowiada o polskim folklorze w niebanalny sposób, świeży i intrygujący. To bardzo ciekawa książka dla młodszych i starszych.

– W książce wiele ilustracji to wycinanki, do których słabość ma Marianna Oklejak. Na mnie największe wrażenie zrobiła ilustracja przedstawiająca koncert rockowy. Oczywiście ludzie są przedstawieni jako wycinanki – mówi Marta Trojanowska.

Jeżeli jest się na spotkaniu autorskim z Marianną Oklejak, warto do niej podejść i poprosić o dedykację. – Pani Marianna oprócz tradycyjnego wpisu, przy danej osobie robi wycinankę i wkleja ją do książki – dodaje Marta Trojanowska.

Cuda-niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych

Idąc za ciosem Marianna Oklejak wydała drugą książkę, tym razem zatytułowaną „Cuda niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych”.

Polska Sekcja IBBY nominowała ją do nagrody graficznej w Konkursie Książka Roku 2017 jako autorską książkę obrazkową za ilustracje i projekt graficzny.

– W tej części dwaj bracia, Jasieniek i Wojtuś, których los ciężko doświadczył, postanawiają wyruszyć razem w drogę w poszukiwaniu lepszego życia. W leśnych ostępach spotykają postaci wywodzące się ze świata baśni – mówiące zwierzęta, wróżki, czarownicę, a nawet diabła Rokitę. Nie wszystkie z tych postaci są im przychylne, w lesie czai się mnóstwo pułapek i innych niebezpieczeństw, dlatego bracia potrzebują pomocy – mówi nasz gość.

W książce znajduje się całe mnóstwo zagadek, zadań na spostrzegawczość, labiryntów i fabularnych zwrotów akcji gwarantujących wspaniałą zabawę. Wszystko rozgrywa się w znanym już czytelnikowi z „Cudów wianków”, pełnym barw i kształtów świecie polskiego folkloru doskonale zilustrowanym przez Mariannę Oklejak.

 

KomentarzeCLOSE
CLOSE