Kuba Banaszek Quartet zagra w ŁaźniKuba Banaszek Quartet zagra w Łaźni w ramach 19 Radomskiego Festiwalu Jazzowego

Tegoroczny 19. Radomski Festiwal Jazzowy odbywa się pod nieco prowokacyjnym hasłem „promujemy swoich”. W tym roku różne oblicza związku Radomia z szeroko rozumianym jazzem stają się główną osią programu koncertowego. Na początek, metrykalnie młoda, formacja rangi ogólnopolskiej, której lider ma zdecydowanie radomskie korzenie.

Kuba Banaszek Quartet

to zespół coraz śmielej zaznaczający swoją obecność na polskiej, młodej scenie jazzowej. Swoją wartość udowodnili zdobywając w kwietniu 2019 roku Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową w ramach 55. Jazzu nad Odrą we Wrocławiu. Ich twórczość charakteryzuje świeżość formy przekazu, zarówno pod kątem kompozytorskim, jak i aranżacyjnym. Repertuar stanowią przede wszystkim kompozycje lidera, pianisty Kuby Banaszka.

Kuba Banaszek po raz pierwszy pokazał się szerszej publiczności w trakcie IX Przeglądu Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej – Novum Jazz Festival, w ramach którego zdobył pierwszą nagrodę. Stało się to impulsem do utworzenia autorskiego zespołu, w którym mógłby realizować swoją koncepcję twórczą – niedługo potem powstał KBQ. Kuba jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie fortepianu jazzowego Joachima Mencla. Miał również okazję zdobywać doświadczenie przy akademickiej współpracy z takimi muzykami jak Grzegorz Nagórski, Dominik Wania, czy Piotr Wyleżoł.

W 2018 roku zespół został laureatem kilku międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów:
I nagroda na V Blue Note Poznań Competition
I nagroda na XXI Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdynii
II nagroda na konkursie w ramach RCK Pro Jazz Festiwal w Kołobrzegu.

Ponadto członkowie zespołu otrzymali liczne nagrody indywidualne.
Zwieńczeniem ich dotychczasowej pracy jest materiał nagrany w marcu 2019 roku. Zespół przygotowuje się do wydania płyty oraz organizuje trasę promującą.

Skład zespołu:
Kuba Banaszek / fortepian
Marcin Konieczkowicz / saksofon altowy
Tymon Trąbczyński / kontrabas
Max Olszewski / perkusja

Lider formacji jako osoba wywodząca się z Radomia i identyfikująca się z tym miejscem, kształcił się w radomskim Zespole Szkół Muzycznych przez 12 lat.

Koncert odbędzie się w środę, 21 października w Łaźni przy ul. Żeromskiego 56. Początek o godz. 18.

Obowiązuje limit miejsc. Bezpłatne wejściówki dostępne do wyczerpania.

Komentarze