Zakończył się XIV Międzynarodowy Festiwal GombrowiczowskiXIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski odbył się pomimo epidemii. W tym roku najlepszy zdaniem jury okazał się spektakl „Yvonne” w reżyserii Zoltána Balázsa, w wykonaniu węgierskiego teatru Maladype 

Zamiast 12 spektakli 8 sztuk – tyle przedstawień odbyło się w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Z powodu epidemii koronawirusa cztery zespoły teatralne nie dojechały do Radomia, a w związku z wprowadzeniem żółtej strefy radomski Teatr Powszechny musiał ograniczyć liczbę widzów. Jak podkreśla Daniel Adamczyk z Działu Promocji „Powszechnego” – mimo napotkanych trudności placówka poradziła sobie z organizacją 14 edycji wydarzenia.

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski to sztandarowa impreza radomskiego teatru. Wydarzenie ma charakter konkursu, a celem festiwalu jest popularyzacja utworów Witolda Gombrowicza. W tym roku jury wybrało laureata spośród 8 spektakli, a także przyznało nagrody i wyróżnienia. Grand Prix otrzymał teatr z Budapesztu.

– Spektakl „Yvonne” w reżyserii Zoltána Balázsa, w wykonaniu węgierskiego teatru Maladype zdobył Grand Prix XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Oprócz nagrody prezydenta miasta Radomia Węgrzy otrzymali także nagrodę zespołową w wysokości 5 tys. zł. Natomiast nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, również w wysokości 5 tys. zł, trafiła do Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie za przedstawienie „Opętani” w reż. Igora Gorzkowskiego za nową jakość sceniczną dzieł Witolda Gombrowicza – informuje Adamczyk.

„Powszechny” przyznał także 5 równorzędnych nagród dla aktorów. Otrzymali je m.in. Aleksandra Bogulewska i Michał Węgrzński z Teatru Powszechnego w Radomiu. To aktorzy, którzy znaleźli się w obsadzie „Pornografii” w reż. Jana Hussakowskiego.

KomentarzeCLOSE
CLOSE