full screen background image
Search

„Kuba Guzik”


„Kuba Guzik” wśród najlepszych ekranizacji powieści fantasy. Fantastyczna podróż na kraniec świata, smoki, magia, piraci i ratowanie zaginionej księżniczki – to wszystko i o wiele więcej czeka na ciekawego przygód chłopca, jego wiernego przyjaciela i ich niezwykłą lokomotywę! Adaptacja przetłumaczonego na 33 języki światowego bestsellera pt. „Kuba Guzik i maszynista Łukasz” Michaela Ende – autora książki, na podstawie której powstał słynny film fantasy „Niekończąca się opowieść”, trafi do kin 29 czerwca. Wszyscy na pokład – największa przygoda życia rusza pełną parą!

Kto nie lubi zanurzyć się czasem w świecie magii i niezwykłych przygód? Na szczęście kino daje nam właśnie taką możliwość, a szczególnie filmy przygodowe z gatunku fantasy. Często są one ekranizacją popularnych książek. Wchodzący właśnie na ekrany polskich kin niesamowity „Kuba Guzik” znalazł się wśród wspaniałych produkcji, takich jak „Alicja w Krainie Czarów” czy „Niekończąca się opowieść”. I ma szansę w podobnym stopniu skraść serca widzów!

 Oficjalny zwiastun filmu:

Powieści fantasy to jedne z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się gatunków książek, które często przenoszone są z podobnym sukcesem na wielki ekran. Największą popularność w ostatnich latach odniosły ekranizacje wszystkich części książek J.K. Rowling o przygodach Harry’ego Pottera i jego przyjaciół. Kto z nas chociaż raz nie wybrał się z Harrym, Ronem i Hermioną do Hogwartu, czy na kremowe piwo do Hogsmeade? Podobnie „Opowieści z Narnii”, na podstawie C. S. Lewisa, które wpisały się już do klasyki literatury dziecięcej, z powodzeniem zostały zekranizowane, mimo, że ostatnia z książek powstała w 1954 roku! Przygody dzieci w magicznych krainach nie są więc wymysłem naszych czasów.

Warto wspomnieć też wielokrotnie ekranizowaną „Alicję w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla, która powstała w 1865 i stała się kanwą zarówno filmów fabularnych, jak i animowanych, poczynając od wersji Disneya lat 50., a kończąc chociażby na wersji w reżyserii Tima Burtona z Johnnym Deppem, Heleną Bonham Carter i Mią Wasikowską  w rolach głównych. I wreszcie, jedna z najsłynniejszych ekranizacji książki Michaela Ende, czyli „Niekończąca się opowieść” o przygodach Bastiana, który zmienia życie swoje i swojej rodziny dzięki przygodom w fantastycznej krainie. Niezapomniana stała się także piosenka przewodnia filmu i teledysk Limahla pt. „Neverending Story”.

Teraz przyszedł czas na ekranizację „Kuby Guzika i maszynisty Łukasza” autorstwa tego samego pisarza! Michael Ende po raz pierwszy zabrał swoich czytelników do baśniowej Trochanii w 1960 r. Przygody Kuby Guzika, jego przyjaciela maszynisty Łukasza oraz lokomotywy Emmy przybrały już wcześniej postać popularnego animowanego serialu telewizyjnego. Od dzisiaj widzowie będą mogli oglądać perypetie Kuby Guzika i podziwiać moc prawdziwej przyjaźni na wielkim ekranie!

Dawno, dawno temu, pośród szerokich wód oceanu była sobie maleńka wyspa z jedną linią kolejową, dwiema górami i populacją liczącą aż czterech mieszkańców. Pewnego dnia, listonosz przywozi tam tajemniczą paczkę, w której schowany jest mały chłopczyk. Gospodarze przyjmują dziecko z otwartymi ramionami, nazywają go Kuba Guzik i opiekują się nim jak własnym. Po upływie 10 lat od tego zdarzenia, jeden z mieszkańców wyspy – a zarazem najlepszy przyjaciel chłopca – postanawia opuścić wyspę przy pomocy swojej niezwykłej lokomotywy. Po kilku przeróbkach pojazd jest gotowy do podróży przez wodę. Kuba, mimo początkowego sprzeciwu maszynisty, dołącza do niesamowicie zapowiadającej się wyprawy. Chłopiec ma nadzieję, że dowie się skąd pochodzi i kim naprawdę jest. Ogromne fale wzburzonego morza wyrzucą ich na brzeg krainy, w której rządzi cesarz Pong King. Okazuje się, że władca bardzo potrzebuje pomocy dwójki przyjaciół, bowiem groźni piraci porwali jego piękną córkę – księżniczkę Li Si. Bohaterowie ruszają na ratunek. Przed nimi krainy pełne smoków, wulkanów i niebezpieczeństw, których nie spodziewa się nawet największa wyobraźnia. Zaczyna się największa przygoda!

„KUBA GUZIK” w kinach od 29 czerwca

Gatunek: przygodowy, familijny

Produkcja: Niemcy 2018

Reżyseria: Dennis Gansel („Mechanik: Konfrontacja”, „Nienasycone”)

Scenariusz: Dirk Ahner („Duszek głuptasek”, „7 dni życia”), Sebastian Niemann („Duszek głuptasek”), Andrew Birkin („Imię róży”, „Joanna d’Arc”) – na podstawie książki Michaela Ende pt. „Kuba Guzik i maszynista Łukasz”

Obsada: Solomon Gordon, Henning Baum, Shirley MacLaine („Sekretne życie Waltera Mitty”, „Walentynki”, „Czarownica”, „Czułe słówka”), Annette Frier, Uwe Ochsenknecht („Duszek”, „Cząstki elementarne”)

źródło: materiały prasowe

Komentarze