Marcin Fortuna – chciałbym się sklonowaćMarcin Fortuna jest muzykiem i aktorem odnoszącym sukcesy nie tylko w Radomiu, ale i w Polsce. Sam jednak jest zbyt skromny, by nazywać siebie artystą. Na co dzień grafik komputerowy, poza pracą gitarzysta elektoropunowego  zespołu „Sordina Trąb Yerycha”  oraz reżyser i aktor Teatru Resursa

Marcin Fortuna grał w wielu przedstawieniach, jednak na szczególną uwagę zasługuje monodram „Audiencja”. Monodram, czyli przedstawienie jednego aktora, to bardzo trudna forma teatralna. Wielu zawodowych aktorów nie radzi sobie z monodramami, a nawet się na nie nie decyduje. Marcin Fortuna odważył się sięgnąć po tekst dramaturga Bogusława Schaeffera, który sam wyreżyserował i odegrał, m. in. przed prof. Jerzym Stuhrem i prof. Janem Peszkiem. Od prof. Peszka Marcin Fortuna dostał specjalną nagrodę zatytułowaną „Od aktora Schaefferowskiego dla nowego aktora Schaefferowskiego”. Kolejnym wyróżnieniem była Nagroda Publiczności, którą Fortuna dostał na festiwalu w Szamocinie.

To spotkanie bezpośrednie i możliwość zagrania dla Pana Jana była już fantastyczną nagrodą, tym bardziej że obok pana Jana siedział jego syn Błażej, który stwierdził że on jeszcze nie odważył  żeby zagrać cokolwiek z repertuaru Schaeffera.

Marcin Fortuna jest również kompozytorem w muzycznym duecie „Sordina Trąb Yerycha.” W zespole gra także na gitarze tworząc oprawę dla tekstów autora i wokalisty grupy. Jest to bardzo ciekawy projekt, charakteryzujący się punkowym brzmieniem. Duet koncertuje i choć muzyka, którą proponuje, nie jest komercyjna, zespół ma swoich fantów.

Dorobek artystyczny Marcina Fortuny jest imponujący i przede wszystkim nietypowy. Ścieżka, po której kroczy ten aktor-amator jest nieoczywista. W teatrze szuka rzeczy innych, offowych. W muzyce również. Ten oryginalny radomianin, mimo sukcesów, jest skromny, wręcz wycofany. Tajemnicza aura, którą wokół siebie roztacza, jest jednak potwierdzeniem na to jak wiele dźwięków mu w duszy gra i jak wiele myśli kłębi się w jego głowie. Jedno jest pewne, Marcin Fortuna, na pewno nas jeszcze zaskoczy, o ile starczy mu na wszystko czasu.

Marcin Fortuna jest człowiekiem, który ma coraz mniej czasu i coraz więcej pomysłów. Kiedyś pomyślałem sobie, że chciałbym się sklonować, wtedy jeden Marcin mógłby zająć się pracą, drugi rodziną, trzeci teatrem, a czwarty muzyką.

Monodram Marcina Fortuny „Audiencja” odbędzie w ramach VI obchodów urodzin Teatru Resursy w sobotę 2 grudnia o godz. 18:00, wstęp wolny.

Koncert „Sordina Trąb Yerycha” w Radomiu zaplanowany jest na styczeń 2018 r.

KomentarzeCLOSE
CLOSE