full screen background image
Search

Mazowsze na weekend, czyli gdzie pojechać na wycieczkę


Województwo mazowieckie ma wiele do zaoferowania także pod względem turystycznym. Opcji na weekend jest wiele w zależności od naszego gustu i kondycji. Jedynym ograniczeniem jest pogoda, ale aura na szczęście póki co nam dopisuje. Wolny czas zatem spędźmy w podróży, odkrywając uroki Mazowsza!

– Mazowsze to region malowniczy, różnorodny, pełen atrakcji tych powszechnie znanych, ale i nieoczywistych. Mamy wiele do zaoferowania – opisywał marszałek Adam Struzik. – Od pięknych krajobrazów, przez zabytki, po kontakt z wciąż żywymi tradycjami. Miłośnicy aktywnego wypoczynku czy dobrej, regionalnej kuchni na pewno się nie zawiodą. Mazowsze, jak żaden inny region, jest doskonałym miejscem na weekendowe wycieczki wiodące, np. szlakiem kulinarnym. Zachęcam więc do wykorzystania coraz dłuższych i cieplejszych dni, i rozpoczęcia turystycznej przygody na Mazowszu.

REJS PO WIŚLE

Szkuta to królowa tradycyjnej żeglugi drewnianej. Powróciła na wiślane wody i jest gotowa do pierwszych rejsów. „Dar Mazowsza” powstał w 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Kadłub łodzi liczy 16 metrów długości i 5 metrów szerokości, a po rozłożeniu steru ponad 20 metrów. Składany maszt mierzy 10 metrów wysokości i jest wyposażony w żagiel rejowy o powierzchni 42 m2. Rejs takim statkiem to doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi, ale też dla chcących zobaczyć region z innej perspektywy. – Realizujemy wiślane programy dla dzieci i młodzieży. Rejsy dla miłośników piękna i natury, warsztaty dla operatów turystyki i animatorów kultury. Szkuta jest efektem wspólnego wysiłku wielu ludzi dobrej woli, którzy postanowili budować dobrą markę Wisły. Zapraszamy na rejsy „Darem Mazowsza”, bo świat widziany z perspektywy rzeki jest ciekawszy i piękniejszy – podkreślał Robert Jankowski z fundacji Rok Rzeki Wisły.

AKTYWNIE ALBO W STYLU SLOW

– Dla lubiących sport i aktywny tryb życia wybór Mazowsza jest strzałem w dziesiątkę. Zwiedzać i poznawać nowe miejsca można m.in. podczas spływu kajakowego, wycieczki rowerowej czy nordic walking. Turyści mogą wybrać trasy krajoznawcze bądź tematyczne m.in. szlak chopinowski, prowadzący przez miejsca związane z życiem i twórczością słynnego kompozytora – mówiła Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystki UMWM. Z kolei alternatywą dla tradycyjnego podróżowania jest tzw. Slow Road. Promuje on popularny w ostatnim czasie styl życia polegający na zwolnieniu zbyt szybkiego tempa i wzbogacania swojego życia duchowego o nowe doświadczenia. W oparciu o tę ideę pomysłodawcy projektu Slow Road postanowili stworzyć niepowtarzalną mapę miejsc typu slow: pensjonatów, restauracji, gospodarstw agroturystycznych, sklepów z produktami regionalnymi itp. Obecnie projekt Slow Road proponuje trzy trasy: „Mazowiecka cisza”, „Mazowieckie królestwo bociana” oraz „Mazowieckie przygody”.

PO MAZOWIECKICH SZLAKACH

Mazowiecki Szlak Tradycji to doskonała propozycja dla miłośników sztuki ludowej, tradycyjnej muzyki czy dobrej kuchni. Trasy prowadzą do miejsc wyjątkowych i klimatycznych: skansenów, muzeów, drewnianych kościołów, gospodarstw agroturystycznych, niewielkich zagród czy warsztatów rzemieślniczych. Atmosferę dawnego życia na wsi i kontakt z regionalnymi tradycjami gwarantują mazowieckie skanseny w Sierpcu i oczywiście w Radomiu, a także Zagroda Kurpiowska w Kadzidle. Mazowsze słynie też z dobrych produktów oraz tradycyjnych potraw, dlatego podróżując po regionie koniecznie trzeba ich spróbować. Należą do nich pampuchy, kiszki ziemniaczane, tradycyjne wędliny, wędzone ryby czy owocowe naleweki. Gospodarze zapewniają także dodatkowe atrakcje takie jak warsztaty kulinarne, naukę jazdy konnej, rajdy rowerowe czy zabawę przy ognisku. Zamiast typowych pamiątek, w odwiedzanych miejscowościach warto zaopatrzyć się w lokalne przysmaki oznaczone certyfikatem Kulinarnego Dziedzictwa Mazowsza.

 

Komentarze