Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV



Według Światowej Organizacji Zdrowia każdego dnia dochodzi do ok. miliona zakażeń chorobami wenerycznymi. Najgorzej sytuacja wygląda w biednych krajach, w których ludzie są pozbawieni edukacji seksualnej, a ponadto mają ograniczony dostęp do antykoncepcji

Zakażenia chorobami wenerycznymi nie omijają również państw wysokorozwiniętych i stanowią one globalny problem. Walkę z nimi utrudniają nie tylko sposoby, na jakie można się nimi zakazić, np. poprzez kontakt z krwią chorego, ale także niewystarczająca edukacja społeczeństwa. Choć współczesna medycyna zna wiele możliwości, dzięki czemu nawet schorzenia weneryczne w większości przestały być zagrożeniem, wciąż są choroby, stanowiące wyzwanie. Jest to między innymi HIV i HPV, czyli wirusy które mogą być rozprzestrzeniane zarówno przez akty intymne, jak i kontakty z płynami ustrojowymi chorego. Dlatego tak ważne jest szerzenie odpowiedniej profilaktyki i zwiększanie świadomości ludzi.

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego jest najczęściej odpowiedzialny za występowanie raka szyjki macicy. Jednak to nie jest jedyny rodzaj nowotworu, który jest wywołany na skutek zakażenia się tym wirusem. HPV odpowiada również za powstanie raka jamy ustnej, gardła, odbytu, prącia oraz pochwy. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów każdego roku powoduje ponad 5 tysięcy przypadków zachorowań na nowotwory. Sam rak szyjki macicy rocznie rozpoznawany jest u 2,5 tysiąca kobiet. Zarażenie się wirusem brodawczaka ludzkiego, jednak nie zawsze musi skutkować powstaniem tego typu schorzeń i może przebiegać bezobjawowo. Istnieje bowiem około 200 jego mutacji, a wśród nich tylko 13 jest wysoko kancerogennych. Szacuje się, że za około 70 procent wszystkich zachorowań na raka szyjki macicy odpowiada typ 16 i 18.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa HPV należy przede wszystkim zwiększyć świadomość wśród społeczeństwa o skutkach, sposobach zapobiegania oraz metodach leczenia. W tym celu 4 marca został ustanowiony Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV. Tego dnia wiele organizacji tworzy kampanie oraz akcje, mające na celu nie tylko uświadamianie społeczeństwa, ale także promowanie szczepień. Ustanowiony w Polsce program szczepień umożliwia od 1 czerwca 2023 roku bezpłatne szczepienia dla dzieci w wieku 12 i 13 lat. W 2024 r. darmowy dostęp do nich będą miały roczniki 2011 oraz 2012.

Autor: Julia Kwaśnik

 

Komentarze