full screen background image
Search

Moc butów w Muzeum im. Jacka Malczewskiego


W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu otwarcie wystawy pod tytułem „Każdy krok zostawia ślad”. To wystawa z butem z roli głównej – mimo tematu absolutnie nieprzyziemna

Prezentacja obuwia historycznego pochodząca z gdańskich zbiorów to nowość w naszym mieście, podkreślał Grzegorz Kościelniak, pracownik działu naukowo-oświatowego Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Na wystawie zostanie zaprezentowana unikatowa w skali Europy i największa w Polsce kolekcja butów historycznych. Eksponaty odzwierciedlają zmiany, jakie następowały w rzemiośle szewskim i modzie europejskiej na przestrzeni 600 lat.

Ciekawostką będzie zaprezentowanie kopii ciżemki średniowiecznej wykonanej w oparciu o wzór pozyskany z wykopalisk. Dzieło jest efektem współpracy Marii Kopyciel – studentki wzornictwa z radomskiego UTH oraz doktorów z Wydziału Materiałoznawstwa. Ponadto na wystawie zostaną pokazane buty będące pracami dyplomowymi studentów z Pracowni Projektowania Obuwia Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego w Radomiu.

Dodatkowymi atrakcjami będzie projekcja filmu edukacyjnego wyjaśniająca: „Dlaczego archeolodzy znajdują buty w ziemi”, oraz pokazanie tajników pracy konserwatora i rekonstruktora butów historycznych.

Otwarcie wystawy historycznej pt.: „Każdy krok zostawia ślad” odbędzie się w czwartek 11 stycznia o godzinie 12:00 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wystawę będzie można zobaczyć do 3 kwietnia bieżącego roku.

KomentarzeCLOSE
CLOSE