full screen background image

Moc natury ukryta w rzeźbach – Henry Moore w OrońskuMOC NATURY/HENRY MOORE W POLSCE to tytuł wystawy, która już wkrótce odbędzie się w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Dla instytucji jest to najważniejsze wydarzenie artystyczne w 2018 roku. I nic dziwnego, bo Henry Moore jest autorem potęgi angielskiej rzeźby ostatniego stulecia.

Pokazowi prac tego wybitnego artysty będą towarzyszyć przykłady realizacji polskich rzeźbiarzy XX wieku, którzy inspirowali się jego sztuką, opisywała dyrektor CRP Eulalia Domanowska. Zwiedzający zobaczą 23 dzieła Henry’ego Moore’a, w tym prezentowany po raz pierwszy w Polsce monumentalny Oval with Points czy Knife Edge Two Pieces. Pokaz będzie przypomnieniem postaci Moore’a i związków z jego sposobem widzenia polskich rzeźbiarzy XX wieku.

Henry Moore już w latach 30. XX wieku był jedną z najważniejszych postaci w sztuce angielskiej, a w następnej dekadzie także światowej. Jego prace wywierały istotny wpływ na całe pokolenia rzeźbiarzy. Głównym ich tematem była pojedyncza postać ludzka lub grupa, traktowana monumentalnie i w syntetycznej formie. Przez 60 lat swojej twórczości powtarzał szczególnie dwa tematy: postać leżącą i matkę z dzieckiem. Inspirację czerpał ze sztuki starożytnej, pierwotnej, a także renesansowej (zwłaszcza twórczości Donatella i Michała Anioła) oraz współczesnych mu artystów i nowych kierunków sztuki modernistycznej. Niewyczerpanym źródłem natchnienia była także natura i możliwość przedstawienia w rzeźbie jej „duchowego” charakteru.

Na wystawie w Orońsku zostaną również zaprezentowane rzeźby Jerzego Jarnuszkiewicza, Aliny Szapocznikow, Magdaleny Więcek, Aliny Ślesińskiej, Tadeusza Łodziany, Barbary Zbrożyny, a także Henryka Wicińskiego, Anny Dębskiej, Adama Prockiego, Marii Pinińskiej-Bereś i Ludmiły Stehnovej. Jak podkreślała Eulalia Domanowska, trudno jest sklasyfikować dzieła, które znajdą się na ekspozycji. Nie da się tych rzeźb włożyć je do jednego worka zwanego nurtem, czy kierunkiem. Ogólnie jednak, chcąc je opisać można się posłużyć nazwą abstrakcji organicznej – stąd tytuł MOC NATURY.

Otwarcie Wystawy MOC NATURY/HENRY MOORE W POLSCE odbędzie się w sobotę  21 kwietnia  o godzinie 14:00 w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku przy ulicy Topolowej 1.

Wstęp wolny.

Wystawa będzie czynna do 9 września bieżącego roku.

Komentarze