full screen background image

Muzeum Polskiego Kolarstwa w Radomiu?Trwają rozmowy nad utworzeniem w Radomiu Muzeum Polskiego Kolarstwa. Taką szansę stwarza kolekcja „Peleton” zawierająca 4 tysiące obiektów i pamiątek związanych z historią rowerową naszego kraju. Wystawę w całości chce przekazać radomskiemu Muzeum Polskich Rowerów właściciel ekspozycji, Ireneusz Chmurzyński

To wystawa zawierająca 4 tysiące eksponatów związanych z polskich kolarstwem. Mowa o wystawie „Peleton”, którą jej właściciel – Ireneusz Chmurzyński chce przekazać Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu. Jak opisuje koordynator radomskiej placówki Łukasz Wykrota – Chmurzyński jest spadkobiercą kolekcji pamiątek i dokumentów kolarskich zebranych przez doktora Bogdana Tuszyńskiego – legendarnego redaktora sportowego i historyka sportu. Przekazanie kolekcji “Peleton” Radomiowi wiąże się z rozszerzeniem działalności Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu lub z utworzeniem w naszym mieście nowej placówki – Muzeum Polskiego Kolarstwa. 

Wystawę „Peleton” zaprezentowano po raz pierwszy w 2015 roku w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Ekspozycja zainaugurowała ideę powstania Muzeum Polskiego Kolarstwa – dodaje Wykrota. Kolekcja zawiera eksponaty gromadzone przez lata przez reportera sportowego Bogdana Tuszyńskiego, które Chmurzyński odziedziczył po dziennikarzu.

Wczoraj odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące przekazania Radomiowi wystawy „Peleton”. Na razie nie wiadomo, gdzie ekspozycja miałaby zostać zaprezentowana. Niewykluczone, że Muzeum Polskich Rowerów rozszerzone o kolekcję Chmurzyńskiego stanie się nową placówką czyli Muzeum Polskiego Kolarstwa i Zabytkowych Rowerów.

Komentarze