Muzeum w Czarnolesie samodzielne?Radni województwa mazowieckiego chcą by Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie było oddzielną placówką. Obecnie placówka jest oddziałem Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

– Muzeum w Czarnolesie zasługuje na samodzielność. To dla niego olbrzymia szansa na rozwój. To jedyna w Polsce i na świecie placówka muzealna poświęcona Janowi Kochanowskiemu, wybitnemu poecie i niezwykłej osobowości epoki renesansu, która w naturalny sposób jest zlokalizowana w miejscu życia twórcy – twierdzi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Rafał Rajkowski, wicemarszałek Mazowsza ma nadzieję, że dzięki tej decyzji muzeum w Czarnolesie będzie się jeszcze bardziej rozwijało.

W 2018 roku Czarnolas odwiedziło 28 tys. zwiedzających. To miejsce przyciąga sporą rzeszę ludzi z całego kraju i jest jedną z wizytówek Ziemi Radomskiej.

Jak podkreśla Paweł Cukrowski dyrektor departamentu kultury, promocji i turystyki w urzędzie marszałkowskim, autonomia placówki nie odbije się w żaden negatywny sposób na pracownikach Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

– Podczas Rady Muzealnej rozmawialiśmy z pracownikami i dyrekcją o planach usamodzielnienia muzeum w Czarnolesie. Samodzielność to szansa na rozwinięcie skrzydeł przez Czarnolas. Tymczasem Muzeum im. Jacka Malczewskiego stoi przed wieloma niezwykle ważnymi i absorbującymi wyzwaniami. Myślę tu oczywiście o adaptacji kamienic Gąski i Esterki i utworzeniu wyczekiwanego Muzeum Miasta Radomia – dodaje.

Komentarze