Naturalna eksplozja sztuki w Orońsku – trzy wernisaże



W Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku sobotnie święto sztuki! Jednego popołudnia zostaną otwarte trzy wystawy, których wspólnym mianownikiem będzie natura. „Kusz. Kolekcja Orońska”, „Michalina Bigaj. Greenhous” oraz „Przemek Branas. Moonrise” to niezwykłe projekty artystyczne, dzięki którym uważni obserwatorzy dowiedzą się czym jest symulakrum, odkryją jak „pachną” trujące kwiaty oraz dostrzegą piękno zaklęte w kunszcie.

Kunszt. Kolekcja Orońska

– Wszystkie trzy wystawy mają wspólną relację, jaką jest natura. Wybraliśmy taki temat, ponieważ w październiku mamy międzynarodową konferencję dotyczącą sztuki w krajobrazie i parków rzeźby. Na wystawie „Kunszt. Kolekcja orońska” pokażemy to, co na co dzień gości w naszym magazynach. Ekspozycja prezentowana była wcześniej w Muzeum Narodowym w Rydze oraz w Galerii Zbrojownia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w ramach międzynarodowego Kongresu Kuratorów Sztuki Współczesnej IKT. W Orońsku pokażemy kolejny wybór gwiazd z naszej kolekcji, a także nowe nabytki trzech artystek: Ewy Axelrad, Sofie Żezmer oraz Alicji Kwade. Czwarta nowa praca to „Labirynt” Jacka Jagielskiego – wymieniała Eulalia Domanowska, dyrektor CRP w Orońsku.

Michalina Bigaj. Red Greenhous

– Michalina Bigaj to artystka, weganka, obecnie doktorantka ASP w Poznaniu. Punt wyjścia projektu Red Greenhouse to gra słowna szklarnia – oranżeria. Tytuł wystawy odnosi się do szczególnego rodzaju szklarni, w której czerwone światło stosowane jest do zoptymalizowania produkcji roślin na skalę przemysłową. Czerwone światło ma najwyższą wydajność fotosyntezy w roślinach. Jednak rośliny uprawiane tylko przy jego użyciu wykazują zmiany w wyglądzie. Podczas ekspozycji będzie można zobaczyć instalację przekształcającą przestrzeń dawnego ogrodu zimowego w tytułową „red greenhouse” – szklarnię pełną rzeźb, obiektów i zdeformowanych form jedynie wizualnie symbolizujących wytwór natury, które tak naprawdę pozostają jej symulakrum – opisywał kurator wystawy, Leszek Golec.

Przemek Branas. Moonrise

– Dla Przemka Branasa głównym rodzajem aktywności jest performance. Artysta przedstawi perwersyjny projekt dotyczący roślin pod polską nazwą „Wschód księżyca”. Przemek był na stypendium pod Paryżem, gdzie dawniej mieszkał i tworzył impresjonista Claude Monet. Ogród Monet’a jest nadal utrzymywany i nie brakuje w nim pięknych kwiatów. W tym ogrodzie Przemek prowadził studia botaniczne i uświadomił sobie, że najpiękniejsze kwiaty są roślinami trującymi dla człowieka. Z projektem Branasa łączą się takie określenia jak perwersyjne, zwodnicze, trujące piękno, kwiaty zła. Myślę, że to będzie ekscytujące przeżycie, ponieważ Przemek przygotowuje performance do swojej wystawy – zapowiedziała kurator Dorota Monkiewicz.

Otwarcie wystaw „Kusz. Kolekcja Orońska”, „Michalina Bigaj. Greenhous” oraz „Przemek Branas. Moonrise” odbędzie się 29 września br. w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, ul. Topolowa 1, w godz. 13:00-15:00.

Wstęp wolny.

Komentarze