Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu zaprasza na uroczystą premierę filmu o Marii Gajl – Nauczycielka.
Film Nauczycielka – to dokument zrealizowany w ramach cyklu „Radomskie portrety”. Opowiada o życiu i działalności Marii Gajl, założycielce słynnej w Radomiu „Gajlówki” czyli Zakładów Naukowych Żeńskich Marii Gajl.
Maria Gajl urodziła się w 1865 roku. Była wybitną pionierką polskiego szkolnictwa. Jako prywatna nauczycielka, wbrew zakazom zaborcy, uczyła w języku ojczystym polskiej historii i literatury.
W 1906 roku, korzystając z ukazu carskiego zezwalającego na naukę w języku polskim w szkołach niepublicznych, założyła prywatną szkołę, która w krótkim czasie zaczęła cieszyć się dużą renomą.
Na przestrzeni lat placówka rozwijała się, powstało gimnazjum oraz szkoła podstawowa, które w 1936 roku otrzymała nazwę „Zakłady Naukowe Żeńskie Marii Gajl w Radomiu”.
Głównym celem właścicielki szkoły było elitarne kształcenie oraz wychowanie w duchu patriotycznym pracowitych i niezależnych kobiet.
W 1945 roku szkoła została upaństwowiona i przyjęła nazwę IV Państwowej Żeńskiej Szkoły Ogólnokształcącej. W kolejnych latach była kilkukrotnie reorganizowana. Je obecnym kontynuatorem jest III Liceum Ogólnokształcące im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu.
W premierze filmu udział wezmą goście specjalni – dawne uczennice „Gajlówki”, córki Józefa Grzecznarowskiego: dr Halina Szpilman (żony kompozytora Władysława Szpilmana) i Danuta Grzecznarowskiej – Skrzypczyk.
Premiera odbędzie się w piątek, 12 maja o godz. 18 w Resursie przy ul. Malczewskiego 16 w Radomiu. Wstęp wolny.