Nędzarz i madame w kinachFilm „Nędzarz i madame” ukazujący losy Adama Chmielowskiego, artysty-malarza trafił do kin. Premiera 12 listopada

O filmie:

Film ukazuje losy malarza, który – w poszukiwaniu wolności i szczęścia – poświęca wszystko, nawet za cenę ofiary z samego siebie. Buntownicza natura i niezgoda na zło sprawiają, że nie tylko ucieka fortelem z carskiej niewoli ukryty w trumnie, ale w chwilach największej sławy porzuca świat sztuki, aby „umrzeć dla świata” i oddać się służbie ludziom. Jego tragicznych losów dopełnia załamanie duchowe, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych.
Wkrótce powstaje, jak feniks z popiołów, a wówczas – oszalały z miłości do drugiego człowieka – powraca w wielkim stylu jako Brat Albert – przyszły święty.

Epicką historię dopełniają jego przyjaciele – Helena Modrzejewska i Józef Chełmoński, najsłynniejsi artyści swojej epoki, ale i oni – każdy na swój tragiczny sposób – dojrzeją do świadomości, że najpiękniejszą sztuką jest sztuka pięknego życia.

Produkcja: Fundacja Lux Veritatis Polska 2021
Gatunek: dramat biograficzny, kostiumowy, kino autorskie
Reżyseria: Witold Ludwig

Obsada:

PIOTR ZAJĄCZKOWSKI/Adam Chmielowski,

MAGDALENA MICHALIK/Helena Modrzejewska,

KRZYSZTOF WAKULIŃSKI/Brat Albert,

TOMASZ BŁASIAK/Józef Chełmoński,
LECH DYBLIK / Grabarz Stepan,

RADOSŁAW PAZURA/Władysław Florkiewicz, Lekarz wojskowy,

PAWEŁ TCHÓRZELSKI/rtm. Leon Jabłoński

Komentarze