Niebieska Karta pomaga w walce z przemocą w rodzinach



362 Niebieskie Karty założono w od początku roku w Radomiu. To procedura mająca na celu walkę z przemocą domową. Dzięki Niebieskiej Karcie ofiary przemocy uzyskują pomoc, a jej sprawcy są uświadamiani, że krzywdzenie jest złe i muszą zmienić swoje zachowanie

Niebieska Karta to specjalny dokument, który jest zakładany gdy w rodzinie dochodzi do przemocy, tzn. kiedy jedna osoba krzywdzi drugą. Może to dotyczyć osób dorosłych, np. rodziców i dziadków, ale również przypadków przemocy wobec dzieci. Cel Niebieskiej Karty jest jeden – pomoc rodzinie w zatrzymaniu przemocy – mówi Ewa Rypińska, koordynator zespołu ds. przeciwdziałania przemocy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomiu.

Formularz może wypełnić pedagog, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, policjant, a nawet lekarz. Z każdą rodziną, dla której została założona Niebieska Karta pracuje tzw. Grupa Robocza, którą najczęściej tworzą: pracownik socjalny z MOPS, dzielnicowy policjant, pedagog lub nauczyciel ze szkoły. Członkowie Grupy Roboczej rozmawiają najpierw z osobą, która doświadcza przemocy, o sytuacji w rodzinie, o tym jak można jej pomóc i wspólnie planują działania, dzięki którym przemoc zostanie przerwana.

Osoba, która stosuje przemoc w rodzinie jest informowana, że jeśli dalej będzie zachowywała się w sposób krzywdzący najbliższych, może zostać ukarana. Sprawca może też skorzystać z pomocy specjalisty np. psychologa, który pomoże jej zmienić swoje zachowanie.

W ubiegłym roku w Radomiu założono ponad 570 takich dokumentów.

Komentarze



CLOSE
CLOSE